Különleges jelenséget sikerült megörökíteni az ausztráliai Queensland partjainak közelében – írja a ScienceAlert. A felvételen az látható, ahogy egy csapat tigriscápa egy bálna teteméből fogyaszt. A faj alapvetően magányos életmódot folytat, egy-egy nagyobb tetem miatt azonban az egyedek képesek összegyűlni.
A videón mintegy 50 cápa, illetve egy hosszúszárnyú bálna teteme figyelhető meg. Daniel Clifton, a Queenslandi Környezetvédelmi és Tudományos Hivatal vadőre szerint ahol elpusztult bálnák vannak, ott a közelben valószínűleg cápák is felbukkannak.
Egy bálna pusztulása szomorú, ám sok más dögevő, köztük halak, cápák és más tengeri élőlények számára táplálékforrást teremt
Szerencsések vagyunk itt a Great Sandy Tengeri Parkban, hogy első kézből tapasztalhatjuk meg ezeket a természetes folyamatokat” – mondta a szakértő.
A cet maradványait a szakemberek a Hervey Bay-ben rögzítették, majd drónnal dokumentálták a cápák érkezését. A felvétel egy pontján sárga anyag távozik a tetemből, ez a gyomrokból kiáramló gázok és nedvek jele lehet.
A kutatók mintegy 30 éve kezdték el tanulmányozni a hasonló jeleneteket, a dögevésbe gyakran más cápafajok is becsatlakoznak. Sőt időnként bordás krokodilok is fogyasztanak a tetemekből.
Az elpusztult bálnák nagyon fontos szerepet töltenek be az óceáni ökoszisztémában. A tetemek eleinte lebegnek, és a vízfelszín közelében élő fajokat táplálják, majd a maradványok a mélybe merülnek, ahol tovább hasznosulnak.