Tudomány

Robotsebészt használtak egy pécsi műtét során

Az országban elsőként végeztek fül-orr-gégészeti beavatkozásokat, távolítottak el azok során jóindulatú elváltozásokat robot segítségével a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában (PTE KK) – írja az MTI az intézmény közleményére hivatkozva. A DaVinci Xi nevű, közelmúltban beszerzett sebészeti robottal a száj és garat korai daganatainak ellátása válik lehetővé, elkerülve a hagyományos műtétek okozta nagyfokú roncsolást.

Ezt követően a betegek jobb életminőséggel, kisebb fájdalommal és gyorsabb felépüléssel számolhatnak.Papp András, a PTE KK Robotsebészeti Munkacsoportjának vezetője szerint további érdekesség, hogy Magyarországon elsőként műtött konzolsebészként robottal női orvos.

Richard Ross / Getty Images Illusztráció.

Somogyvári Krisztina fül-orr-gégész, klinikai onkológus szakorvos közölte: komoly felkészülési folyamat előzte meg a két beteget érintő operációkat, amelyek során mandulaműtétek keretében jóindulatú elváltozásokat távolítottak el. Mint mondta, a robottal korai stádiumú fül-orr-gégészeti, fej-nyaki daganatokat, szájgarati, algarati és a gége felső részén elhelyezkedő elváltozásokat tudnak eltávolítani. A szakértő szerint a gép különösen alkalmas a szájgarati, korai stádiumú daganatok eltávolítására, korábban ez utóbbiakat csak radikális, az életminőséget rontó műtétekkel lehetett elérni.

Az első műtéteket Lőrincz Balázs Bendegúz nemzetközileg elismert fül-orr-gégész, a frankfurti fej-nyaksebészeti klinika vezetője segítette. A robotsebészeti munkacsoport a tavaly ősztől üzemelő dupla konzolos DaVinci Xi robottal már több sebészeti, urológiai, nőgyógyászati és mellkassebészeti műtét elvégzésén van túl.

Tavaly decemberben az akkori közlés szerint az országban szintén elsőként végeztek mellkassebészeti beavatkozást az új robot segítségével pécsi klinikán. Az intézmény tavaly szeptember végén közleményben jelentette be, hogy egy 3,8 milliárd forint európai uniós támogatási összegű projekt egyik kiemelt tartalmi elemeként adták át az első vidéki robotsebészeti eszközt a pécsi klinikán. A berendezéssel azok az orvosok végezhetnek el beavatkozásokat, akik nemzetközi robotsebészeti szakvizsgán szereztek korábban képesítést.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik