Tudomány zöldövezet

Hatalmas jéghegy vált le a sarkvidékről

Hatalmas darab vált le az Északi-sarkvidék legnagyobb, 79N jelű selfjegéről – írja az MTI. A Nioghalvfjerdsfjordennek is nevezett jégtábla Grönland északkeleti részén terül el. A mintegy 110 négyzetkilométeres jégdarab a műholdfelvételek alapján kisebb darabokra tört szét. A kutatók szerint a jelenség újabb bizonyíték arra, hogy a régióban igen gyorsan zajlik a klímaváltozás.

A térségben a légkör hőmérséklete mintegy 3 Celsius-fokkal nőtt 1980 óta

– mondta Jenny Turton, a Friedrich-Alexander Egyetem klímakutatója. A szakértő szerint 2019-ben és 2020-ban a régióban rekordhőmérsékleteket mértek nyáron.

Kép: Getty Images

A mintegy 80 kilométer hosszú és 20 kilométer széles Nioghalvfjerdsfjorden az északkelet-grönlandi jégfolyam nyúlványa, amely az Északi-sarki-óceánba ér. A selfjég egyik darabja, a Spalte-gleccser esett most darabokra. A jégtömeg már tavaly nyáron is jelentősen töredezett, az idei nyári meleg azonban megadta neki a kegyelemdöfést.

A 79N selfjégnek az a jelentősége, hogy kapcsolódik Grönland belső jégmezőihez, ami azt jelenti, hogy egy napon, ha a várakozások szerint növekszik a hőmérséklet, ez a térség lehet az egyik központja a jég eltűnésének Grönlandon

– állapította meg Jason Box, a dániai és grönlandi földmérő intézet kutatója.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik