A szakértők a közelmúltban a BBC The Blue Planet (magyarul: A kék bolygó) című, David Attenborough által narrált sorozatáról neveztek el egy új fajt – írja az IFLScience. A Syracosphaera azureaplaneta egy rendkívül kicsi, ugyanakkor igen összetett plankton, amely világszerte fellelhető az óceánokban.
Az élőlény csupán 10 mikron átmérőjű. Ez azt jelenti, hogy egy hajszál nagyjából hétszer szélesebb, mint a parányi létforma.
Bár mikroszkopikus, olyan sok van a planktonból, hogy az űrből is látható, ahogy kavarogva virágzik az óceán felszínén
– mondta Paul Bown, a University College London (UCL) munkatársa és a faj egyik felfedezője.
A kék bolygót 2001-ben kezdték el sugározni, 2017-ben pedig bemutatták A kék bolygó II-t is. A második sorozat házigazdája szintén Attenborough volt.
Brown szerint a most azonosított planktonok a sorozat láthatatlan sztárjai voltak, melyek kis méretük miatt ugyan elkerülték a nézők figyelmét, valójában azonban az óceán szívét jelentik. Az apró élőlények ugyanis nemcsak táplálékot nyújtanak, de a szén keringetésében is fontos szerepet játszanak.
Attenborough a UCL-en tett látogatása során megköszönte a bókot. A természettudós azt mondta, meglepő lehet, de a fitoplanktonok fontosabbak a légkör számára, mint a világ őserdői. Az élőlények ugyanis nélkülözhetetlen szereplők az oxigén körforgásában.
(Kiemelt kép: MTI/EPA/Will Oliver)