A delfinek – a Homo sapiensen kívül – az állatok azon ritka csoportjába tartoznak, amelyek hallás után képesek megtanulni egy-egy új hangzót. Ennek köszönhetően Wikie, egy franciaországi vidámparkban élő nőstény kardszárnyú delfin trénerét utánozva olyan szavakat képes „kimondani”, pontosabban az orrán kifújni, mint a hello, viszlát, egy, kettő, három és az Amy név.
Emlősöknél ez nagyon ritka. Érdekes, hogy közülük a legjobban a tengeri emlősök képesek rá
– idézi Josep Callt, a St. Andrews-i Egyetem kutatóját, az esetet feldolgozó tanulmány egyik szerzőjét az MTI.
Megtanulják, utánozzák egymás hangját
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a kardszárnyú delfinek képesek-e utánzással megtanulni új hangzókat. Wikie-nek szavakat tanítottak, amelyeket az orrnyílásán fújva ejtett ki: rikoltó vagy élesen sípoló hangokkal utánozza az emberi szavakat.
A kardszárnyú delfinek csoportban élnek, egyedülálló hangadásukról ismerik fel egymást és a tudósok úgy vélik, a nyílt tengeren élő állatok megtanulják egymás hangját utánozni.
A vizsgált delfin, Wikie, fogságban képes volt megtanulni más, szabadon élő kardszárnyúak hangját úgy, hogy utánozta őket, tehát valószínű, hogy a tengeren is tudnak egymás nyelvén beszélni. Valamint ez azt is megmagyarázza, hogyan alakul ki az egy-egy állatra jellemző vokalizáció
– mondta Call.
Csúcsragadozó
A hangok utánzása az emberi beszélt nyelvre jellemző, állatok közt meglepően ritka. A delfinek és a belugák ritkaságszámba menő tulajdonsága, hogy utánozni tudják a fajtársak és más fajok hangját. A madarak közül a papagájok és néhány varjúfaj képes emberi beszédet imitálni.
A kardszárnyúak (Orcinus orca) a legnagyobbak a delfinek közül, egyben a világ leghatalmasabb csúcsragadozói. A tenger farkasainak is nevezik őket, halakon, teknősökön kívül más cetfélékre is vadásznak, a fókákat lerángatják akár a jégtáblákról is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Liu Dawei / XINHUA)