Kínai műholdak felbocsátásához használt rakéta töredékei hullottak le Kínában, lakott területen – írja a Space.com. A maradványokról felvétel is készült.
A Kínai Nemzeti Űrügynökség magyar idő szerint december 26-án, a korai órákban állított pályára két műholdat a hszicsangi űrközpontból. A Csangcseng 3B rakéta két űreszközt is szállított a kínai Beidou navigációs műholdrendszer számára, amely nagyjából az amerikai GPS-nek felel meg.
Andrew Jones újságíró az X-en tett közzé egy videót, amelyet eredetileg a Weibón osztottak meg. Ezen az egyik maradvány visszahullása látható, de a másik gyorsítót is észlelték, az eszköz állítólag egy háznál csapódott be. A felvételeken nitrogén-tetroxidra utaló vörösesbarna gáz vagy füst vehető ki, a rakétában emellett hidrazint is használnak, mindkét anyag rendkívül veszélyes.
Heads up: it’s been a while, but this kind of falling booster action was a feature of the Long March 3B launches of Beidou satellites from Xichang. https://t.co/rRM0mQ2g0p https://t.co/UnFXaoGgC4 pic.twitter.com/7XkRCTFLaW
— Andrew Jones (@AJ_FI) December 26, 2023
Nem ez az első alkalom, amikor kínai űrrakéták okoznak riadalmat. Pekinget korábban több ország is megvádolta azzal, hogy meggondolatlanul bánik űrhulladékaival. Kínában a rakétaindítások előtt gyakran adnak ki figyelmeztetéseket, végeznek evakuálást egyes, potenciálisan érintett területeken.