India történelmet írt: ők lettek a negyedik nemzet, akik leszálltak a Holdra és az elsők, akik ezt az égitest déli sarkának közelében tették – írja az IFLScience.
A Csandraján-3 űrszondát idén július 14-én bocsátották fel és augusztus 5-én állt Hold körüli pályára, ma pedig sikeresen landolt a Vikram nevű leszállóegység az égitest felszínén. A holdraszállás közvetítését az ország miniszerelnöke, Narendra Damodardasz Modi is élőben követte.
Ezzel véghez vitték azt, amibe Oroszország belebukott, ugyanis ugyanez volt a célja a Luna-25 űrszonda küldetésének is, amely nem rég zuhant le.
Az indiai eszközök feladata ettől kezdve az lesz, hogy meghatározzák a Hold felszínének összetételét, illetve azt, hogy mennyi jég található a talajban. A Vikram leszállóegységből nem sokára előbújik majd a Pragján nevű, napenergiával működő holdjáró, amely 1 holdnapon (14 földi nap) keresztül vizsgálhatja az égitestet, mielőtt lemerül.
A leszállás sikeres végrehajtásával még nem értek véget a kihívások az indiai holdprogram számára, ugyanis a napfény hiánya, a szélsőségesen alacsony hőmérsékletek, illetve a barátságtalan terep megnehezítik a munkát.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) csapatának tagjai ennek ellenére lelkesek, és készek szembenézni a kihívásokkal.