Régóta vita tárgya, hol van az a határvonal, amelyet az állampolgári biztonság megteremtése és a felhasználók személyes adataiban történő vájkálás között meg kell húzni a technológiai óriásoknak és a politikának. A Meta múltheti bejelentése után, amikor is a vállalat közölte, előrehaladott kísérleteket folytat a mások számára hozzá nem férhető (end-to-end encryption) üzenetküldés kapcsán, ismét felélénkült a vita – írja a Verge.
A politikus szerint nagyon sok gyermekrabló használja a közösségi médiaplatformokat, mint például a Facebookot, hogy felfedezze, célba vegye és szexuálisan zaklassa a gyermekeket. Véleménye szerint éppen ezért létfontosságú, hogy a bűnüldöző szervek hozzáférjenek bizonyos információkhoz, hogy azonosítani tudják az ilyen képeken szereplő gyermekeket, és megvédjék őket a szexuális ragadozóktól.
Patel cikkében az Egyesült Királyság Nemzeti Kiberbiztonsági Központjának (NCSC) technikai vezetői által lefektetett kódexben megfogalmazott „kliensoldali szkennelésre” hivatkozik pozitív példaként. Véleménye szerint ténylegesen ez tenné lehetővé a felhasználói adatvédelem és a bűnüldözés igényeinek egyensúlyát. Ez azonban lényegében ugyanaz a rendszer, amit az Apple tavaly elkaszált a fogyasztók felháborodása miatt. A kliensoldali szkennelés ugyanis a felhasználók készülékein található fényképeket és videókat hasonlítja össze a tiltott tartalmak listájával.