Tech

Gyönyörű videó készült a betlehemi csillagról

Patrick T. Fallon / AFP
Patrick T. Fallon / AFP

A Jézus születését jelző betlehemi csillagot két legnagyobb bolygónk együttállása jeleníthette meg 2000 éve. A jelenség most karácsonykor megismétlődött. Hónapok óta megfigyelhető volt a kora esti égen, ahogy két legnagyobb bolygónk, a Jupiter és a Szaturnusz egyre jobban megközelíti egymást. De miért is volt olyan különleges esemény ez?

Kapcsolódó
Megismétlődik a Jézus születését jövendölő együttállás
A december 21-én látható jelenség vezethette két évezrede a napkeleti bölcseket is.

A belső bolygók – Nap körüli keringési idejük rövidsége miatt – viszonylag gyakran kerülnek együttállásba akár egymással, akár a külső bolygókkal. A Jupiter és a Szaturnusz arról is nevezetes, hogy – viszonylag hosszabb Nap körüli keringési idejük miatt – együttállásukra is meglehetősen sokat kell várni, ugyanakkor mégis emberi léptékű periódusidőről van szó. Ilyen közelségre 1623 óta nem volt példa, legközelebb pedig 2080-ban fordul majd elő, hogy a két égitest ennyire közel látszik egymáshoz a földi égbolton.

A jelenségről a Thaiföldi Nemzeti Csillagászati Intézet osztott meg time-lapse videót, amit a NASA fotóiból vágtak össze.

Szabad szemmel nézve a Jupiter és a Szaturnusz december 21-én szinte összeolvadt, annyira közel látszottak egymáshoz. Magyarországról sajnos a felhős égbolt miatt szinte egyáltalán nem lehetett megfigyelni az együttállást.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik