Szórakozás

Több millió leprás él köztünk!

Bár a nyugati világ nagy részében a betegség teljesen eltűnt, elmaradottabb országokban mind a mai napig szedi áldozatait.

Bár a lepra a világ fejlettebb részén már csak a történelemkönyvekből ismert, a betegséget még mindig nem sikerült teljes mértékben legyőzni: még mindig több millió fertőzött él a világon. Megdöbbentő, de máig létezik “lepratelep” Európában, egy romániai szanatóriumban.

Elsősorban a fejlődő országokban, a trópusi vidékeken fordul elő, mint nyomorbetegség, de az Egyesült Államokban is mintegy 100 új esetet regisztrálnak évente. A világon jelenleg mintegy 10-12 millió leprás beteg él, döntő többségükben a trópusi országokban, különösen Afrikában és Dél-Amerikában. A betegeket a társadalomtól többnyire elkülönítik. Ennek részben járványügyi okai vannak, másfelől a társadalom mindenhol megköveteli az elkülönítésüket. Hazánkban legfeljebb véletlenszerűen behurcolt esetekkel lehet számolni – írja a Házipatika.com.

A lepra vagy Hansen-betegség (régi magyar nevén bélpoklosság) egy idült, fertőző betegség. A betegség kórokozója a Mycobacterium leprae nevű saválló baktérium szövetkultúrában nem tenyészthető. A leprát sokáig csak emberben előforduló betegségnek tartották, de újabban Afrikában csimpánzokban, az Egyesült Államokban pedig a kilencöves tatuban figyelték meg. A betegség nehezen fertőz, jellemzően szoros és tartós érintkezés útján terjed zsúfolt, rossz higiénés körülmények között élő közösségekben. Terjedéséhez az igen hosszú lappangási idő – 3-5 év – is hozzájárul.

Tovább olvasom a cikket!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik