Nem feltétlenül úgy sikerült eddig José Mourinho mágikus második szezonja a Manchester United kispadján, mint ahogyan azt előzetesen valószínűleg megálmodta. A United már kiesett az angol Ligakupából (a másodosztályú Bristol City volt túl nagy falat a negyeddöntőben), a bajnokságban pedig 16 pontos távolságból, az esélytelenek nyugalmával követi a bajnoki cím felé menetelő Manchester City-t a tabellán – igaz, a második hely a tavalyi hatodikhoz képest előrelépés.
Ha viszont abból indulunk ki, hogy két esztendővel ezelőtt Louis van Gaal a kupagyőzelem ellenére sem maradhatott az MU menedzsere, a két lehetőséget nyugodtan szűkíthetjük egyre – a portugál menedzsernek igazából a Bajnokok Ligájában kell nagyot dobnia tavasszal. Azaz semmiképp sem léphet csapatával „banánhéjra” Sevilla ellen, mert ha mégis, úgy kínos kérdésekkel szembenézni a szezon végén.
Melyik arcát mutatja a Sevilla?
A nyolcaddöntő sorsolása ebből a szempontból nem volt kegyetlen a Uniteddel. A spanyol bajnokság ötödik helyén álló Sevilla nem tűnik leküzdhetetlen akadálynak, igaz, Vincenzo Montella csapatának kétarcúsága erénnyé is válhat az általában kiszámítható, egysíkú játékot bemutató angolokkal szemben.
A Ramón Sánchez de Pizjuan Stadionban ráadásul nagyon erősek az andalúzok: legutóbbi 36(!) hazai meccséből mindössze egyet bukott el a Sevilla, igaz, a Betis elleni derbi-vereség (3-5, idén januárban) annál fájdalmasabb lehetett.
Mint ahogyan egészen biztosan fájdalmas volt az Eibar elleni 1-5 is, alig néhány hete – ami egyébként már a harmadik veresége volt Vincenzo Montellának a csapat kispadján.
A Sevilla nem csak az edzőjét veszítette el az utóbbi időben, de a legendás sportigazgató, Ramón Rodríguez Verdejo, azaz Monchi távozása is komoly sebet ejtett a klubon. A Romához igazoló szakember korábban az okos, költséghatékony játékospolitika szimbólumává tette a Sevillát, és bár a modellen nem terveznek változtatni Andalúziában, a nyári érkezők (többek között az Angliából visszatérő korábbi közönség kedvenc, Jesús Navas, vagy a szintén kevésbé sikeres Premier League-éveket maga mögött tudó Nolito) személye vetett fel néhány kérdést a szurkolók körében.
A klub ugyan nem áll rosszul a spanyol bajnoki tabellán, és a kupadöntőben is kivívta a szereplés jogát (a Barcelona lesz majd az ellenfél), ám a negatív gólkülönbség (31-35) jól mutatja: a Sevilla valójában elképesztően hullámzó csapat. Amelyet most ráadásul sérülések is hátráltatnak.
Íme, néhány kérdőjel például a ma esti kezdőcsapattal kapcsolatosan:
- Ever Banega, a csapat középpályása a Sevilla legutóbbi meccsét kihagyta sérülés miatt, a játéka minimum kétséges
- a középhátvéd Simon Kjaer már edzésbe állt, de nem tudni, mennyire van jó állapotban, tudja-e vállalni a játékot kezdőként
- a gólfelelős Luis Muriel szintén sérülésből lábadozik, bár ő bevethetőnek tűnik
- a jobbhátvéd Sebastien Corchia biztosan kihagyja a mai meccset, igaz, ő azért általában nem is számít alapembernek a csapatban.
Ehhez vegyük hozzá, hogy a januárban a Portótól szerződtetett Miguel Layún biztosan nem játszhat – hiszen korábban a portugálok színeiben már szerepelt az idei sorozatban -, és máris kész a felforgatott, kompromisszumokkal teli Sevilla-kezdő képe.
Pogba helye a kulcs a Unitednél
Igaz, kérdőjelekből a Unitednél sincsen hiány – elsősorban a védelemben. Egyelőre nem tudni biztosan, hogy Marcos Rojo és Phil Jones tudja-e vállalni a játékot Sevillában (esélyesebb, hogy nem), így komoly dilemma, kit dobjon be Chris Smalling párjaként a védelem közepén José Mourinho.
Az elefántcsontparti Eric Bailly ugyan felépült komoly sérüléséből, és a hétvégi, Huddersfield elleni FA-kupa meccsen már pályára is lépett, de a bekk lényegében hónapok óta nincs játékban, így pedig komoly kockázat rejlik szerepeltetésében. Alternatíva lehet még Victor Lindelöf, akit nyáron éppen védelmi problémáinak megoldására igazolt a United, ám eddig a csapat mezében szinte semmit nem tudott megmutatni az elvileg benne rejlő potenciálból.
A középpályán Matics helye betonbiztos, és mivel Ander Herrera sérüléssel bajlódik, Michael Carrick pedig abszolúte nincsen játékban, az is szinte tuti, hogy Paul Pogba játszik majd mellette.
Ez utóbbinak két eszköze lehet: Scott McTominay mély vízbe dobása, vagy Jesse Lingard (esetleg Juan Mata) hátrébb vonása a hadrendben.
Sokkal valószínűbb viszont, hogy marad a 4-2-3-1, és Mourinho továbbra is azzal próbálkozik majd, hogy ebbe a rendszerbe integrálja Paul Pogbát. A francia ugyan már 9 gólpassznál jár a bajnokságban (ennél többet csak a citys Kevin de Bruyne osztott ki idén), de játékát sokan kritizálják, sőt, a Newcastle elleni bajnokin (0-1) maga Mourinho is a lecserélése mellett döntött – hogy aztán a Huddersfield ellen – a kincstári magyarázat szerint betegség miatt – már a kezdőből is kimaradjon a szupersztár.
Egyelőre nem tudni, van-e valódi konfliktus a felek között a színfalak mögött – többek között ennek a kérdésnek a megválaszolására is alkalmas lehet a mai meccs.
Hol dőlhet el a meccs?
A Sevillánál az a legfontosabb kérdés, tudja-e vállalni a játékot Banega. Vele együtt a spanyoloknak nagyon szépen kimunkált középpályás munkamegosztása van:
- N’Zonzi embert eszik,
- Banega mélységből irányít,
- Franco Vázquez pedig kiosztja az utolsó passzokat a támadóharmadban.
Egy ilyen rendszer abszolúte képes lehet arra, hogy elfojtsa a United általában adhoc módon bonyolódó támadásvezetéseit, majd hatékonyan és gyorsan érjen fel az ellenfél térfelére is.
Ha Banega nem kezd, akkor a helyét Guido Pizarro foglalhatja el. Ő szintén inkább mélységi irányító, de közel sem képviseli azt a szintet, mint kollégája. Vele a csapatban óvatosabb játékra lehet számítani a Sevillától, igaz, a fentebb leírt középpályás hármas még így is alkalmas lehet arra, hogy hatástalanítsa a United játékát a pálya közepén.
A mágnestáblán pirossal és fehérrel jelöltük a pályának azokat a területeit, ahol a két csapat eldöntheti a meccset. A Sevilla szempontjából azt lesz érdemes figyelni, hogy
- mennyire tudja levenni a pályáról Pogbát N’Zonzi,
- le tudja-e reagálni Mata és Alexis befelé mozgásait a védelem,
- tudja-e semlegesíteni a két felfutó szélső bekket a két sevillai szélső, és be tudják-e terelni a spanyolok a beadásokat egy olyan sávba, amelyben létszámfölénnyel le lehet védekezni Lukakut a tizenhatoson belül.
A United oldaláról elsősorban az a kérdés, hogy
- mennyire szakad szét a csapat, össze tudja-e kötni valaki a védekező és a támadó játékosokat a pályán anélkül, hogy folyosók nyíljanak a csapatrészek között,
- segít-e valaki Maticsnak a védelem előtt, azaz: vissza tud-e zárni a játék átmeneti (transition) fázisában a United labda nélkül, vagy zavartalanul vezetheti rá a védelemre a labdát Vázquez, Navas és Sarabia,
- kezelni tudja-e a két középső védő Muriel folyamatos visszalépéseit, vagy a kolumbiai sikeresen kimozgatja majd Smallingot (és Lindelöföt/Bailly-t), hogy aztán Vázquez könnyű szerrel lövöldözze be a labdákat az így kialakított résekbe?