Élő Sport

Olimpiai bajnok a férfi párbajtőrcsapat

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
  • Major Veronika a női légpisztoly alapversenye után a sportpisztolyét is megnyerte és bejutott a szombati döntőbe, míg Fábián Sára Ráhel a 14. helyen végzett, neki három kör hiányzott a döntőhöz.
  • A férfi kézilabda-válogatott 28-25-re kikapott Dániától. A kéziseknek a zárófordulóban Franciaországot kell verniük a továbbjutásért.
  • Az atlétáknál a kalapácsvető Varga Donát legjobb dobása 71,65 méterre repült, amivel 25. helyen zárt. Halász Bence viszont döntőbe jutott a második csoportban szerepelve, miután 76,90 méterre hajított el a kalapácsát. Sajnos Rába Dániel 21. helyen fejezte be a selejtezőt. Takács Boglárka 100 méteres síkfutásban új országos csúccsal, 11.10-es idővel harmadikként végzett előfutamában, ezzel kvalifikálta magát az elődöntőbe. Wágner-Gyürkés Viktória 5000 méteren 37. lett, ezzel nem folytathatja.
  • Úszásban 100 méter pillangón legjobb idővel jutott az esti elődöntőbe Milák Kristóf. A 200 méteren ezüstérmet szerző klasszis mellett a 200 háton aranyérmes Kós Hubert és a nyolcszoros olimpiai bajnok Caeleb Dressel is továbbjutott. Milák aztán a döntőbe is a legjobb idővel került be, Kós azonban búcsúzott, ahogy nagy meglepetésre Dressel is, a 200 hát bajnoka 16. lett, az amerikai sztár a 13. helyen végzett. A női mezőnyben Sebestyén Dalma 200 vegyesen 2:15.16-os idővel nem jutott tovább, Késely Ajna 800 gyorson nem került a döntőbe, összesítésben a 13. helyen zárt.
  • A vitorlázó Vadnai Jonatán a 17., Érdi Mária viszont csak a 24. helyen áll a pénteki versenynap után
  • A férfi párbajtőrcsapat a negyeddöntőben simán nyert Kazahsztán ellen, majd hihetetlenül összeszedett vívással elpáholta az első helyen rangsorolt franciákat, így a döntőbe jutott. A Japán elleni finálét végül aranytussal 26:25-re nyerte meg a Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid összeállítású magyar csapat, megszervezve Magyarország második párizsi olimpiai bajnok címét.
  • A női vízilabda-válogatott harmadik csoportmeccsét Kína ellen játszotta, és 17:11-es győzelmével bejutott a negyeddöntőbe.

A magyar versenyzők teljes pénteki programját ebben a cikkben gyűjtöttük össze.

Elképesztő vívással cseh bronz

A franciáknak a bronzérem sem jött össze, a csehek óriásit vívtak!

Az utolsó asszó előtt Jakub Jurka 31-35-ről vágott neki, és bolondot csinált Yannick Borelből, hiszen félelmetes vívással 41-38-ra fordított. Innen Borel még visszajött egyre, végül azonban Jurka 12-6-os parádéval 43-41-re megnyerte a csatát.

Jöhet a párbajtőrdöntő!

Két nagyszerű győzelmet aratott a magyar férfi párbajtőr-válogatott a párizsi olimpián, előbb a nyolc között Kazahsztánt, majd az elődöntőben Franciaországot egyaránt 45-30-ra verte.

A tavaly Eb-győztes magyar csapatban a Párizsban egyéniben negyedik Andrásfi Tibor, a 2019-ben világbajnok, Tokióban ezüstérmes Siklósi Gergely és a tavaly vb-aranyérmes Koch Máté vívott, míg tartalékként Nagy Dávid segítette őket.

A döntő az előzetes tervek szerint 20.30-tól kezdődik, az ellenfél a címvédő Japán lesz.

Amit Kós Hubertről tudni kell

Az utolsó fordulóra egy testhossz hátránnyal érkezett, majd óriási hajrát nyitott, így végül magabiztosan nyerte a párizsi olimpia 200 méteres hátúszását Kós Hubert. A 2003. március 21-én született, még mindig csak 21 éves úszó bő 17 év munkájával ért fel pályafutása csúcsára, ebben az időszakban három edző egyengette az útját Magyarországon.

Kapcsolódó
Kós Hubert útja három és fél éves korától az olimpiai aranyig
A párizsi olimpia 200 méteres hátúszásban diadalmaskodó klasszis útját három edző egyengette Magyarországon. Íme a történetük.

Gyomorproblémák és kellemetlen oldalszúrás kínozták Wagner-Gyürkés Viktóriát

Wagner-Gyürkés Viktória kiesett 5000 méteren a párizsi olimpia pénteki napján.

Az Ikarus Budapest SE atlétája korábban 3000 méter akadályon versenyzett világ- és Európa-bajnokságon és szerzett ezüstérmet Universiadén. A tokiói játékokra is kijutott, de Achilles-ín sérülése miatt nem tudott rajthoz állni.

Ezután váltott síkra, 1500 és 3000 méteren is indult, de főleg az 5000-re készült. Utóbbi távon a 2022-es Eb-n kilencedik, az idei Eb- pedig 12. lett. Egyéni csúcsát tavaly futotta 15:14.24 perccel, idén 15:17.45-ig jutott.

A Stade de France-ban telt ház, 80 ezer néző előtt negyvenen álltak rajthoz, mindkét futamból nyolcan-nyolcan jutottak a döntőbe. Wagner-Gyürkés a második futamban kapott helyet és a rajt után a mezőny végén helyezkedett, így kimaradt a lökdösődésből, és mivel nem lehettek vérmes továbbjutási reményei, saját ritmusában rótta a köröket. Ahogy gyorsult a tempó, a 31 éves versenyző egyre jobban leszakadt, végül két vetélytársát megelőzve 15:48.24 perccel ért célba, amivel 37. lett.

Nagyon nehéz volt a futás, kicsit más érzésekre számítottam. A nap folyamán gyomorproblémákkal küzdöttem, de azt gondoltam az izgalom miatt. Aztán 2000 méter előtt volt egy kellemetlen oldalszúrásom, ami eléggé elvette a komfortomat. De nem szeretném erre fogni, valamiért nem úgy ment, ennél sokkal jobb állapotban jöttem ide

– nyilatkozott Wagner-Gyürkés Viktória, aki hozzátette, arra azért büszke, hogy a három évvel ezelőtti elmaradt olimpiai szereplés után így fel tudott készülni és hogy ez a célba vezetett. Kiemelte, egyéni csúcsa körüli eredménnyel lett volna elégedett.

Világcsúcs a 4x400-as vegyes váltó előfutamában

Világcsúcsot futott a 4×400 méteres vegyes váltó előfutamában az Egyesült Államok csapata a párizsi olimpia pénteki napján.

A Vernon Norwood, Bryce Deadmon, Shamier Little, Kaylyn Brown összeállítású amerikai négyes az első előfutamban 3:07.41 percre faragta a rekordot, melyet tavaly augusztus 19-én a budapesti világbajnokságon 3:08.80 perccel állítottak fel honfitársaik: Rosey Effiong, Matthew Boling, Alexis Holmes és Justin Robinson.

Vadnai Jonatán meg top 10-es eredményekre vágyik

Szintén vitorlázás, az összetettben 17. Vadnai Jonatán summázza a napot, szintén a vitorlásszövetség honlapjának:

„Arra számítottunk, hogy nyugat felől jön egy front és emiatt a pálya jobb oldala lesz az erős, de sajnos nem így lett, a második futamban pedig annyiban elrontottam a rajtomat, hogy az utolsó pillanatban bejött alám egy hajó, amit már nem tudtam kivédeni. Kitisztáztam magam, egész jól felértem, de aztán a hátszélben beszívott a mezőny, buktam elég sok helyet. Ez nem a legjobb pozíció összetettben, de messze még a vége, lehet ebből építkezni és szeretnék néhány top 10-es eredményt összeszedni a következő futamokban.”

Szombati jó rajtban reménykedik Érdi Mária

„Tudok jól menni ilyen szélben, de mindkét rajtom nagyon rossz volt ma, sajnos a bal oldalon kellett volna menni, de miután rossz volt a rajtom, utána nem volt már lehetőségem oda eljutni. Örültem, hogy a harmadik futamban elöl voltam, jó volt végre kicsit szabadon vitorlázni, nem csak felkapaszkodni, kár, hogy menet közben lefújták. Holnapra nincs más feladatom, mint jól elrajtolni” – értékelte pénteki futamait a Magyar Vitorlás Szövetség honlapjának Érdi Mária, aki hajóosztályában (ILCA 6) a 24. helyen áll három futam után. Előrébb is állhatna, ám a legutóbbi futamot, amiben igen jól állt (a 2. helyen haladt), leállították szélcsend miatt.

Győzött a franciák dzsúdóslegendája

Egészen elképesztő tombolás van a lelátón a cselgáncscsarnokban, ugyanis a hazaiak legendás versenyzője, Teddy Riner megnyerte negyedik olimpiai aranyát is, amelyből három (2012, 2016, 2024) egyéni elsőség a 100+ kg-os súlycsoportban. Kitört a népünnepély.

Jack GUEZ / AFP

Vadnai Jonatán a 17. helyről folytatja

Vadnai Jonatán négy futam (sorrendben: 16., 12., 21. és 13. helyezés) után a 17. helyen áll a vitorlázók ILCA 7 hajóosztályában. Ahogy a nőknél, úgy a férfiaknál is tíz futam van, a tizedik utáni összesítés (a leggyengébb eredmény kiesik) után az 1.–10. helyezettek mennek az éremfutamba.

Mint arról beszámoltunk, Érdi Mária az ILCA 6 hajóosztály versenyeiben a 24. pozícióban van három futamot követően.

Itt az első brazil arany is

A brazilok is péntekig várták az első aranyat, most megvan: cselgáncsban Beatriz Souza nyerte meg a +78 kg-os súlycsoportot. Már 31 delegációnak van aranyérme.

Vége a spanyol böjtnek

A spanyolok nem nyertek aranyérmet az olimpia első hat versenynapján, most viszont megvan az első arany, méghozzá vitorlázásban, Diego Botin és Paul Trittel révén (férfi skiff/49-es).

Svéd akadályozhatja meg a kínai tarolást

Az asztalitenisz egyéni versenyeiben nem biztos, hogy kínai tarolás lesz, és ez már önmagában is meglepetés. A női fináléban kínai házidöntő (Szun Jing-sa–Csen Meng) lesz, a férfiaknál Fan Csen-tung revánsot vehet honfitársa kiejtéséért a svéd Truls Möregardhon.

A marokkói focisták már a négy között

A férfi labdarúgótornán már megvan az első elődöntős, Marokkó 4–0-ra lemosta az Egyesült Államokat, és várja ellenfelét, a Japán–Spanyolország negyeddöntő győztesét.

A másik ágon Egyiptom–Paraguay és Bordeaux-ban csúcsrangadó, Franciaország–Argentína!

14 tus előny

De nincs orvosság a magyarok ellen, Koch sorra szórta az egylámpásokat, 35-21 az utolsó két asszó előtt.

Koch remekel

Koch ellenfele Paul Allégre lett, de ez nem zavarta meg a magyar fiút (32-18). Allégre adott egy kóbor tust (32-19), kapott is azonnal egyet (33-19).

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik