Egy, a 24.hu birtokába került dokumentum arról tanúskodik, hogy Kósa Lajossal, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) elnökével szemben kiskorú veszélyeztetésének bűnsegédi bűnrészessége vagy a bűnpártolás vétségének megállapítása miatt kérvényeztek nyomozást. A feljelentő azt kéri, ne csak Kósa Lajossal, hanem Váradi Orsolyával, a szövetség ügyvezetőjével és dr. Bodó Barbarával, a szövetség etikai és fegyelmi bizottsága elnökével szemben is kezdeményezzen eljárást a nyomozó hatóság, amennyiben felelősségük megállapítható.
Honlapunk azzal a kérdéssel fordult a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz (BRFK), hogy
- érkezett-e feljelentés a MOKSZ vezető tisztségviselőinek vonatkozásában, amelyben azt kérik, hogy kiskorú veszélyeztetése, illetve bűnpártolása vétsége miatt indítsanak nyomozást?
- Ha igen, hol, melyik rendőrkapitányságon, nevesített vagy ismeretlen tettes ellen tették-e meg, hol tart az ügy, van-e gyanúsított, történt-e bármilyen kényszerintézkedés?
A BRFK válaszában azt közölte, hogy
a nyomozás kiskorú veszélyeztetésének gyanúja miatt folyamatban van, amelyet a BRFK Nyomozó Főosztálya folytat. Gyanúsítotti kihallgatás nem történt.
A kiskorú veszélyeztetése bűntett a büntető törvénykönyv alapján egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, míg a bűnsegédi bűnrészesség, továbbá a bűnpártolás vétsége egytől két évig terjedő szabadságvesztéssel.
Mivel Kósa Lajos országgyűlési képviselő, ezért mentelmi jog illeti meg, aminek felfüggesztéséről az Országgyűlés dönthet kétharmados többséggel. A parlamenti szokásjog alapján közvádas ügyekben szinte kivétel nélkül a mentelmi jog felfüggesztését javasolja az illetékes szakbizottság, ha az ügyészség ezt kezdeményezi.
A szóban forgó feljelentés annak az ügynek az újabb fejezete, amelyről már lassan egy éve közöl cikkeket honlapunk.
Tavaly év végén Sebestyén Júliát, a korábbi Európa-bajnok műkorcsolyázót több szülő is levélben panaszolta be a szövetségnél szakmai módszerei és emberi magatartása miatt. A szülők rángatásról, erős szorításról, markolásról, karmolásról, egy-egy elcsattant pofonról, megszégyenítő kivételezésről, sértegetésről, betegen versenyeztetésről, megalázásról, elhanyagolásról számolnak be. Sebestyén Júlia tagadta az ellene felhozott gyermekbántalmazást kimerítő vádakat, ugyanakkor tény, az elmúlt években több versenyzője is elhagyta.
Miközben a MOKSZ-szabályzat 5. §-ának 2. bekezdése kimondta, hogy már
Miután a szövetség vezetése rászánta magát, idén május 3-án, pontosan egy nappal a fegyelmi eljárás május 4-i megindítása előtt, lecserélte a 2017 óta használt fegyelmi szabályzatát egy újra, amelyben az addig hároméves elévülési időt egy évre módosította.
A szövetség végül e új szabályzat új paragrafusa alapján bújt ki az egyre kényesebb ügy felelőssége alól akkor, amikor október közepén arra hivatkozva szüntette meg az eljárást Sebestyén Júlia ügyében, hogy „A bejelentésekben megjelölt és a szakvéleményben részletezett időpontok kizárják az esetek az Elsőfokú Etikai és Fegyelmi Bizottsága általi kivizsgálásának lehetőségét a vélt fegyelmi vétségek elévülésére figyelemmel.”
A MOKSZ eztán a felmentő határozata ellenére „bejelentést tett a gyermekvédelmi ügyekben kizárólagos hatáskörrel és illetékességgel rendelkező gyermekvédelmi hatóságnál és a rendőrségnél az ügy teljes körű kivizsgálása céljából”, és mindkét hatóságnak csatolta az ügy teljes iratanyagát.
A BRFK viszont arról tájékoztatta honlapunkat, hogy e bejelentést feljelentésként kezelte, és október 31-én ismeretlen tettes ellen rendeltek el nyomozást, amelyben információnk szerint a héten tanúmeghallgatások is voltak.