Nem titok, hogy az NFL egyik lényegi eleme a harc – félgőzzel nem lehet amerikaifocizni. A szurkolók azért mennek ki a meccsekre, hogy azt lássák, csapatuk vért izzad és jól szervezett hadseregként addig rohan előre, ütközik, ha kell esik-kel őrült módjára, míg be nem darálja ellenfelét. Ennek pedig tökéletesen eleget tesz a sportág, hiszen az egész játék eleve úgy indul, hogy a kezdőrúgást követően tucatnyi játékos csapódik egymásnak, hogy akár egyetlen yardért csatába szálljon. Ezt szem előtt tartva érdemes megnézni ezt a jelenetet a 2019-es Pro Bowlról.
.@MikeEvans13_ grabs the interception!!!
And madness ensues 😂😂😂 @saquon
📺: #ProBowl on ESPN + ABC + Disney XD pic.twitter.com/X7AiNO7Mze
— NFL (@NFL) 2019. január 27.
Éles meccsen ebben a helyzetben az első visszapasszt követően – már ha egyáltalán ilyenre sor kerül tétmérkőzésen – úgy döngölnék ellenfelüket földbe a védők, hogy hetekkel később is szedegetni lehet a maradványait. Ez a futball alapja.
Bármelyik keményvonalas NFL-rajongó felugrik egy jól sikerült visszahordás láttán, de kit érdekel egy 80 yardos futás, ha meg sem próbálják érdemben leszerelni a játékost?
Ha a futballisták fejével gondolkodunk más a helyzet. Teljesen érthető, hogy nem akarják tönkretenni magukat egy sörmeccs kedvéért.
Érdemes megemlíteni az amerikaifoci másik fontos részét, a taktikát is. Minden csapatnak megvannak a maga variációi támadásban. Az irányítónak cirka száz játékelem van a csuklóján, de ennél jóval több szerepelhet egy csapat repertoárjában, amit hetekig, hónapokig gyakorolnak.
Ehhez képest a Pro Bowlon egy hetük van az edzőknek, hogy összerakják a 22 csapatból összegereblyézett játékosokkal, mit is szeretnének játszani. Lehetetlen vállalkozás. Csoda, hogy alig van látványos támadás a gálameccsen?
Utálják a nézők és a játékosok is
További probléma, hogy a Pro Bowl, az All Star-meccs egy héttel a Super Bowl előtt van. Senkinek se legyenek kételyei, valójában a bajnoki döntőre kíváncsi mindenki. Amerika legnézettebb és egyik legjobban várt eseménye ez,
Ehhez képest a Pro Bowl egy langyos párnacsata, nem csoda, hogy nem pörög rá a világon senki, miközben a szezon fináléjára vár. Eközben a játékosok egy hosszú és kíméletlen szezonnal a hátuk mögött abszolút kifilézve bolondok lennének egymást és saját magukat hazavágni.
A focisták 2016-ban egyébként egy ki nem mondott bojkottot is produkáltak, egészen rendhagyó módon sorban mondták le a szereplést. Az amerikai sajtóban több szám is megjelent, de nagyjából 130-140 játékost kellett meghívni, hogy összejöjjön a két 44 fős csapat. Ha már a meghívott sztárok sem akarnak részt venni a gálán, ott nagy baj van.
Szurkolói szemmel is savanyú a szőlő, mivel a Super Bowl előtt egy héttel csap össze a két összeválogatott sztárokból álló csapat. Ez önmagában hordozza a problémát: bolondok lennének a nagydöntőben érdekelt klubok legjobbjaikat kockáztatni. Más szóval
Emellett évekig az Hawaiin tartották a Pro Bowlt és bár közel teltház jött össze minden évben (50 ezer ember), a rajongók panaszkodtak, hogy nehezen jutnak el a meccsre. A futballisták szerették ugyan, mert családi nyaralássá alakították, a szurkolók igényeit szem előtt tartva azonban 2017 óta Orlandóban zajlik az esemény – javult is a nézőszám 15 ezerrel.
Van-e fény az alagút végén?
Az NHL-ben rájöttek, hogy az All Star-gála akkor működik a legjobban, ha nem veszi komolyan saját magát. Az örömhoki mellett az ügyességi vetélkedőkben is elengedik magukat a sztárok, akik rendre boldogan fogadják el a meghívást. Miközben 2016-ban a játékosok miatt aggódott az NFL, addig a jégkorongozók önfeledten nevetgélve ütögettek kapura.
Az NBA is sokkal inkább a látványos játékról, a szurkolók kiszolgálásról szól és bár a védekezést éppenséggel itt sem viszik túlzásba, a szokatlan, de tetszetős passzok és dobások így is elviszik a show-t.
Az persze nagy előny, hogy az NHL és az NBA is idény közben tartja gálameccsét, amikor még jobban pörögnek a játékosok, de az biztos, hogy nem kell könyörögni senkinek a részvételhez.
Próbálkozott az NFL is az elmúlt években persze, nagy sikert aratott a sztárok kidobós versenye és éppenséggel ügyességi versenyt is rendeznek, de mivel itt is az AFC és az NFC verseng egymással, itt sem a szórakozásé a főszerep.
Pedig Jason Garrett megfejtette, mi lehetne egy jó Pro Bowl receptje. Az idei összecsapáson az NFC vezetésével a Dallas Cowboys vezetőedzőjét bízták meg, aki egy utasítást adott:
csinálj, amit akarsz!
A káoszból az lett, hogy mindenki posztján kívül játszott, a legnagyobb műsort Alvin Kamara adta, aki futóként zseniális, védőnek viszont inkább egy lelkes mitugrásznak tűnik. Mégis csak imádni lehetett, ahogy ünnepelte apró sikereit, mondjuk egy idő előtt kikényszerített indítást.
.@A_kamara6 is HYPED 🔥
📺: #ProBowl on ESPN + ABC + Disney XD pic.twitter.com/qqtQBHXQDx
— NFL (@NFL) 2019. január 27.
Ez lehetne talán inkább az irányvonal, sőt az ügyességi versenyből is lehetne jó show-t rittyenteni, csak több energiát kellene belefektetni. Jelen állapotában a Pro Bowlra, mint egy szükséges rosszra tekint mindenki. Igény pedig lenne rá, az amerikaiak bolondulnak az amerikaifociért, a rossz megítélése ellenére is rendre 50-60 ezren kimennek megnézni a meccset.
Ameddig viszont az NFL a Super Bowl árnyékában, ötlettelenül, színtelenül, szagtalanul megrendezi kötelességtudatból, nem marad más, mint a nagydöntő kistestvére, akit mindenki utál.
Nyitókép: Mark Brown/Getty Images