A Duna House elemzése szerint az ingatlantranzakciók esetében még mindig van fontosabb szempont a környezetvédelemnél, de egyre magasabb azon tudatos vevők aránya, akik a fenntarthatósági szempontokat is figyelembe veszik a lakásvásárlásnál.
A társaság közleménye szerint Benedikt Károly, a cég elemzési vezetője elmondta, bár egyre több a tudatos vevő, ez a szempont nem mindig érvényesül, mert a potenciális vevőknek nincs elég pénzük ahhoz, hogy ilyen ingatlant vásároljanak. Hozzátette, jelentősen változtathat a keresleten az új zöldhitel, különösen ezért, mert a csokkal is összevonható, így kamatmentességre lesznek jogosultak az igénylő kétgyermekes családok a 10 millió, vagy minimum három gyermek esetén a maximum 15 millió forintos hitel erejéig, amely összeget a legfeljebb 70 millió forintos zöldhitelnek tartalmaznia kell.
Úgy vélte, az NHP zöld otthon program új lendületet adhat az ingatlan- és jelzáloghitelpiacnak, a Duna House szakértői elsősorban az agglomeráció további erősödését várják az új terméktől, amelyhez – az előző évhez képest – 30 százalékot meghaladó lakáshitelpiaci növekedést is becsülnek.
A program iránti keresletet előre vetíti, hogy a Lechner Tudásközpont adatai szerint a 2020-ban kiadott energetikai tanúsítvánnyal rendelkező lakóingatlanok mindössze 4,8 százaléka esett a legjobb besorolásokba, amiből következően sok lakásra ráfér a korszerűsítés – írták.
A társaság közölte, mivel a kölcsönnek nem feltétele a családalapítás – egyedülállók is igényelhetik – valószínűleg sokan élnek majd a lehetőséggel. A nyári korrekciót követően így ősszel újra aktív piacra számítanak, amelyben jelentős szerepe lesz az agglomerációnak, illetve a vidéki piacnak, főleg a kisebb beruházások, iker- és sorházak építésében várható fellendülés.
Az ingatlanpiacon a Duna House előrejelzése alapján idén 150 ezer körüli tranzakció várható, ami az előző évhez képest 15 százalékkal nagyobb.