Kultúra

A New York Times beperelte az OpenAI-t és a Microsoftot

Beata Zawrzel / NurPhoto / AFP
A New York Times épülete.
Beata Zawrzel / NurPhoto / AFP
A New York Times épülete.

A New York Times ma pert indított az OpenAI-t és a Microsoftot, mondván, engedély nélkül használták fel a szövegeiket a mesterséges intelligencia fejlesztésére, amely lassan a médium konkurenciájává válik. Ez az első nagy amerikai médium, amely pert indít a mesterséges intelligenciákat készítő cégek ellen az írott tartalmaik felhasználása miatt. A per szerint a Yew York Times több millió cikkét használták fel a ChatGPT tanításához, amely ma már a lap versenytársává kezd válni, mivel mind több felhasználó fordul a chatbothoz, ha valamilyen információt keres. A botok ugyanakkor a találataikban sokszor egyáltalán nem tüntetik fel, mely médium információit teszik a felhasználók elé, pláne nem helyeznek el hivatkozásokat, így a felhasználókat nem viszik tovább az eredeti forráshoz. Amivel a médium kattintást, olvasót és reklámbevételt veszít.

A pernek nem része semmilyen anyagi követelés. Ugyanakkor azt írják, a beperelt cégek több milliárd dollárnyi kárt okoztak a Times egyedi, értékes anyagainak felhasználásával. Azt szeretnék, hogy a cégek töröljenek minden olyan MI-modellt és adatot, amely a Times szerkesztőségi anyagait használja. Az OpenAI és a Microsoft egyelőre nem reagált a perre.

A most indult per új fejezetet nyithat a mesterséges intelligencia jogi szabályozásában, amire az igény az utóbbi időben egyre nőtt a kreatív szakmákban. Az idei nagy hollywoodi író- és színészsztrájkban is érintették a témát, írók fejezték ki aggodalmukat, amiért ezek a programok regények tízezreit szippantották magukba alapanyagként, de a Getty Images fotóadatbázisnak is fut egy ilyen témájú pere. Ráadásul a médiumok világszerte küzdenek a profitábilis működésért, miközben a mesterséges intelligenciába dollártízmilliárdos befektetési pénzek ömlenek, miközben gyakorlatilag a Times és az ahhoz hasonló médiumok által elvégzett munka hátán potyautaznak, és még az olvasókat is ellopják.

Ha a Times és a többi hírszerkesztőség nem lesz képes megvédeni a független újságírást, abból olyan vákuum keletkezik majd, amit egyetlen számítógép vagy mesterséges intelligencia sem lesz képes betölteni. Kevesebb újságírói tartalom születik majd, a társadalom pedig óriási árat fizet majd ezért

– fogalmaz a per.

A Times mostani bírósági beadványa nem a semmiből jött: a lap tárgyalt a most beperelt két vállalattal, csak épp nem jutottak semmire. Hasonló törekvései vannak több nagy médiacsoportnak, az Associated Press júliusban kötött egy licencszerződést az OpenAI-jal, a német Axel Springer decemberben írt alá egy hasonlót. Emellett a médiumok is keresik azokat az utakat, ahogy a mesterséges intelligenciát a saját munkájukban felhasználhassák.

A per emellett kiemeli az ún. MI-hallucináció márkaromboló veszélyeit is: azt a jelenséget nevezik így, amikor a mesterséges intelligencia-robotok hamis információkat kevernek a válaszaikba, amelyet aztán egy olyan forráshoz hivatkoznak, amely sosem írta le az adott téves információt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik