Sokszor fogunk még látni dokumentumfelvételeket a koronavírus terjedése miatt lezárt nagyvárosokról, de ezek drámai hatása egyelőre szemernyit sem csökkent. Mindegy, hogy a hatóságok által lezárt Vuhanról vagy az egyik napról a másikra kiürülő New Yorkról van szó, az elhagyatott utak, a semmiért kapcsolgató közlekedési lámpák látványa megvalósult disztópiát idéz.
A kínai-amerikai rendező, Nanfu Wang mindkét helyen tudott forgatni akkor, amikor a metropoliszok egy csapásra szellemvárossá változtak. Azonos lélegzet című filmjét azonban nem innen, hanem 2020. január 1-től indítja, amikor Vuhanban is úgy ünnepelték az új évet, mint bárhol máshol. Beszédet mond Hszi Csin-ping, a Kínai Kommunista Párt főtitkára. Azt mondja, Kína sorsfordító év előtt áll, most nőhetnek igazán nagyra. A koronavírusról szót sem ejt. Az újévi híradó végén bemondanak egy mínuszos hírt is: nyolc orvos ellen indult rendőrségi eljárás, mert félrevezető információkat terjesztettek egy új vírusról.
![Kína és Amerika is ugyanúgy kezelte a járványt: hazugsággal 1](https://s.24.hu/app/uploads/2021/08/in-the-same-breath2.jpg)
Az idei Sundance filmfesztiválon bemutatott, már az HBO Gón is nézhető Azonos lélegzet arról szól, hogyan titkolta el, tagadta le, hazudta veszélytelennek a kirobbanó koronavírus-járványt a világ két vezető nagyhatalma, Kína és az Egyesült Államok.
A harminchat éves Wang Kína délkeleti részén, Csianghsziben született. Kilenc éve költözött az Egyesült Államokba, a férje amerikai. New Yorkban tanult dokumtumfilmezést, és két éve mutatták be a nemzetközi áttörést eredményező filmjét, a Jialing Zhanggal közösen rendezett One Child Nationt, amely a kínai egykepolitika okozta súlyos traumákról szólt, bemutatva a külföldre örökbe adott – szinte mindig eladott – gyerekek történetét. A film alapján látszott, hogy Wang remekül ki tudja használni a kettős perspektívájának köszönhetően megélt tapasztalatokat. Egyaránt tudja, milyen az élet Kínában és Amerikában, emiatt rá tud mutatni a két ország közötti hatalmas különbségekre, de arra is, ami összeköti őket. A One Child Nationben körbejárta, hogy az Egyesült Államokba is sok kínai csecsemő került, így a kommunista ország embertelen gyakorlata gyerekre vágyó amerikai szülőknek is kedvezett.
![Kína és Amerika is ugyanúgy kezelte a járványt: hazugsággal 2](https://s.24.hu/app/uploads/2021/08/in-the-same-breath1.jpg)
2020 elején a kínai kormány rendkívül tudatosan adagolta a koronavírusról szóló információkat. Az év elején ülésezett a kommunista párt, akkor nem lett volna alkalmas rossz híreket közölni a lakossággal. Helyette maradt a hatósági utasításokkal szembehelyezkedő, a vírus veszélyeire az interneten figyelmeztető orvosok gyors elhallgattatása. A teljes tagadástól három hét alatt jutottak el odáig a politikusok, hogy teljesen lezárják Vuhan városát és Hupej tartomány egészét (erről szól a 76 nap című dokumentumfilm, amit a tavalyi Verzió Filmfesztiválon láthattunk).
Az új évet Wang Kínában ünnepelte az anyjával, Vuhantól háromszáz kilométerre. Január elején munkaügyben vissza kellett utaznia Amerikába, férje és a kétéves fiuk Kínában maradt. A rendező akkor szembesült vele, hogy a koronavírus több mint „csak influenza”, amikor napok alatt kellett megszerveznie családja hazaútját az Egyesült Államokba, mielőtt lezárnák a repülőtereket. Közben aggódhatott az anyjáért is.
Azt, hogy a koronavírus ártalmatlan influenza volna, Donald Trump mondta, először nagyjából akkor, amikor Wang kétségbeesetten próbálta hazahozni a gyerekét. Miközben a rendező anyja Skype-on azt tanácsolta neki, hogy más emberek között viseljen maszkot, az amerikai egészségügyi hatóságok képviselői közölték, a vírus nem különösebben fertőz, maszkot nem kell viselni. Nincs ok a pánikra, a legjobb az lesz, ha mindenki folytatja a megszokott életét, mondta egy szakértő február végén, miközben az elnök bőszen bólogatott mögötte a fehér házi sajtószoba pulpitusán.
![Kína és Amerika is ugyanúgy kezelte a járványt: hazugsággal 3](https://s.24.hu/app/uploads/2021/08/in-the-same-breath3.jpg)
Wang az elsők egyike volt, akik amerikai újságokat bombáztak 2020 januárjában a koronavírus hírével, de válaszra sem méltatták. Kínai operatőröket keresett, akik forgatni kezdtek Vuhanban, igyekeztek bemenni a kórházakba és a temetőkbe, amikor éppen hagyták őket. Interjúkat készítettek olyanokkal, akiknek a fertőzött szeretteit egyszerűen nem látták el sehol – az egyik megszólaló beteg apját egy éjszaka alatt négy kórházból küldték el. Az amerikai interjúalanyok főleg egészségügyi dolgozók, akik már a járvány kitörésének pillanatában jelezték, hogy védőruhára van szükségük, és hogy a kórházak jelenlegi kapacitása és működési rendje alkalmatlan a koronavírusos megbetegedések kezelésére. A Wangnak nyilatkozó orvosokat és ápolókat válaszul áthelyezték vagy kirúgták – nem Kínában, hanem az Egyesült Államokban.
Aki a koronavírus-járvány emberi drámái érintenek a legközelebbről, elsősorban ezeknek az egészségügyi dolgozóknak az arcára fog emlékezni. Fogalmuk sem volt, mi az a koronavírus, de napok alatt jutottak el odáig, hogy egy műszakban három beteg halálát nézték végig.
Nanfu Wang filmjének története még azelőtt véget ér, hogy az oltások elhozták volna a kilábalás ígéretét a koronavírus-járványból. A rendező nem a jó hírekről számol be. Személyes érintettsége és kettős identitása miatt résen volt és tetten érte, hogyan reagáltak a nagyhatalmak vezetői, amikor a válság kitört. Az ő perspektívájából a koronavírus-járvány a bukás története – diktatúrában vagy demokráciában élünk, egyre megy.
Azonos lélegzet (In the Same Breath), 2021, 94 perc. Elérhető az HBO GO kínálatában.