Világszerte tömegeket kavart fel, hogy tavaly novemberben újra Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok elnökének, mégis talán az Egyesült Államokban élő nők reagáltak a leghevesebben történtekre. Az amerikai The Heritage Foundation által publikált, Project 2025 címen ismert kiáltvány már a kampány alatt belengette annak lehetőségét, hogy eljöhet az eddigi legkeményebb szélsőjobboldali kormányzás az Egyesült Államokban, amennyiben Trump ismét az elnöki székbe ülhet.
A 900 oldalas Project 2025 egy olyan dokumentum, amely összefoglalja az állam átalakítását célzó szélsőjobboldali és keresztény konzervatív politikai nézeteket és javaslatokat. Bár Trump az eddigi megnyilatkozásai alapján tagadja, hogy elnökként megvalósítaná az ebben foglaltakat, azt azért fontos megjegyezni, hogy a The Heritage Foundation a 80-as évek óta az egyik legmeghatározóbb és legbefolyásosabb republikánus tanácsadó szervezet.
A Project 2025 szerint jogilag és bizonyos értelemben testileg is kiszolgáltatnák a nőket egy meglehetősen merev morális értékrendszernek. A teljesség igénye nélkül például országos abortusztilalmat vezetnének be vallási alapon, legalizálnák a nemi alapú diszkriminációt a munkahelyeken, megfigyeltetnék a gyermeket várókat, továbbá minden felelősséget áthelyeznének a nőkre egy nem kívánt terhesség esetén (függetlenül a körülményektől).
Ez lehet a fő oka annak, hogy az eredetileg Dél-Koreában szerveződött 4B mozgalom egyre több követőt szerez az amerikai nők körében is.
A mostani gyors felfutás nem jelenti azt, hogy a mozgalom korábban ismeretlen lett volna Amerikában. A 4B új hullámára reagálva felkerültek olyan videók is, melyekben a felhasználók elmondják: már évek óta a mozgalom irányelvei szerint élnek, mivel rég megunták az ország egyre patriarchálisabb szellemiségét.
Ez a legjobb dolog, amit valaha a mentális egészségemért tettem
– fogalmazott egy huszonéves nő, aki saját bevallása szerint két éve él a 4B elvei alapján.
Számtalan videó került fel a TikTokra, melyek mind arról szólnak, hogy a nők úgy érzik: nem számít, mit tesznek, egy patriarchális rendszerben így is, úgy is alulmaradnak. Emiatt úgy döntöttek, inkább teljesen kiiktatják a heteroszexuális kapcsolatokat az életükből (főleg a republikánus férfiakkal).
Nem számít, milyen hangos, kedves, tisztelettudó vagy aranyos vagy. A férfiak akkor is gyűlölni fognak
– hangzik el az egyik videóban.
Akadnak, akik viszont ennél is tovább mennek, és a férfiaktól való teljes elszeparálódást választják – beleértve az alapvető kommunikációt is –, és más nőket is erre buzdítanak.
Ne figyeljetek a férfiakra. Töröljétek, tiltsátok őket, ne válaszoljatok
– így szól az egyik TikTok videós felhívása.
Sokan tüntetőleg megszabadultak a hajuktól is, ezzel elítélve a tradicionális nyugati szépségideált, illetve a nőkkel szemben támasztott elvárásokat.
Csesszék meg a patriarchátus elvárásai. Egyértelműen le sem szarják, mi van velünk
– mondja egy nő hajnyíróval a kezében.
@realityreelclips Lots of women have announced that they are joining the 4B movement, which encourages women to reject traditional roles and relationships with men, due to the results of the US election. #4b #4bmovement #4bmovementusa #news #presidentialelection #womenempowerment #womenssafety #womensupportingwomen
Nőgyűlölet és online zsarolás
A radikális feminista 4B mozgalom a mélyen patriarchális berendezkedésű Dél-Koreában jött létre a 2010-es évek második felében.
A mozgalom neve négy koreai szóból ered, amelyek a nem/nincs szavakhoz kapcsolódnak:
- biyeonae – nincs randizás,
- bisekseu – nincs szex,
- bihon – nincs házasság,
- bichulsan – nincs szülés.
A mozgalom megalakulását Dél-Koreában több társadalmi jelenség is indokolta, de leginkább a nők ellen elkövetett bűncselekmények riasztó gyakorisága – az országon belül a gyilkosságok áldozatainak több mint 50 százaléka nő, ami a világon a legmagasabb arány.
Az egyik legnagyobb botrányt a 2016-os gangnami gyilkosság okozta, amelyben egy 34 éves férfi azért gyilkolt meg egy 23 éves, számára ismeretlen nőt, mert azt érezte, hogy a nők egész életében csak átgázoltak rajta.
A gyűlölet fűtötte gyilkosság helyszínét ellepték a falra ragasztott színes cetlik, melyeken százak fogalmazták meg az együttérző gondolataikat és a férfiakkal szembeni félelmeiket.Ezt követően 2017-ben jelent meg először a Twitteren a 4B fogalma.
A digitális bűncselekmények elszabadulása csak fokozta a koreai nők bizalmatlanságát a férfiakkal szemben. Példa erre a Dél-Koreában a 2018 és 2020 között működő Nth Room néven ismert Telegram csatorna. Ezen nők és kiskorú lányok százaitól kizsarolt képeket és videókat cserélgettek egymással anonim férfiak. A képeken szereplő nőket megtévesztéssel vették rá a személyes adataik kiadására, majd azok birtokában fenyegetés útján képeket kértek tőlük. A zsarolók emlékeztették az áldozataikat, tudják, hogy hívják őket, hol laknak, kik a családtagjaik és kiket ismernek. Ezzel a taktikával fokozottan egyre megalázóbb szexuális tartalmú videók elkészítésére kényszerítették az áldozatokat.
Az erőszaktól való rettegésen túl a Dél-Koreában elképesztő méreteket öltött szépségkultúra is fokozta a nők szorongásait. Sokat elárul a társadalmi nyomásról, hogy Szöul ma a plasztikai beavatkozások fellegvára: a 2020-as adatok szerint abban az évben a 19–29 éves kor közé eső koreai nők majdnem 25 százaléka esett már át valamilyen plasztikai beavatkozáson. Az országban számos munkahelyen teljesen bevett szokás, hogy fotót kérnek elsősorban a női jelentkezőktől, és rengeteg esetben épp azon áll vagy bukik egy állásinterjú, hogy az adott jelölt mennyire jó megjelenésű.
Erre válaszul a 4B mozgalom követői a férfiakkal való bármilyen kapcsolat elutasítása mellett bojkottálni kezdték a Dél-Koreában tradicionális női szépségideált. Sokan közülük leborotválták a hajukat, levetették a divatos ruhákat, és felcserélték azokat kényelmes darabokra, valamint szétzúzták a kozmetikai termékeiket.
A dél-koreai nők megbecsültségén tovább rontottak a szüléspárti politikai irányzatok, amik friss erőre kaptak az ázsiai országban. A születési ráta Dél-Koreában a legalacsonyabbak közé tartozik az egész világon, amire válaszul a kormány különböző, gyermekvállalásra ösztönző intézkedéseket vezetett be – miközben figyelmen kívül hagyták a probléma egyik fontos okát: a nők elégedettségének és biztonságérzetének fokozatos romlását.
Statisztikailag Dél-Koreában drámai a különbség a férfiak és nők között a gyermekvállalási kedv tekintetében. Egy 2022-es kutatás szerint a 34 évnél fiatalabb dél-koreai férfiak 70,5 százaléka szeretne gyereket, ezzel szemben az ugyanebbe a korosztályba tartozó nőknél ez az arány csak 55,3 százalék.
Minden a feminizmus hibája?
A 4B mozgalom gyermekvállalási kedvre gyakorolt potenciális befolyása miatt a dél-koreai politikai szcénában felbukkant az a vélekedés, hogy a csökkenő népességért mindenek előtt a feminizmus a felelős.
Erre építve szerzett népszerűséget a konzervatív Polgári Erő Pártjához tartozó Jun Szogjol, aki 2022-ben meg is nyerte az elnökválasztást. Egyébként ő az, aki nemrég önkényesen hadiállapotot hirdetett az országban, ami csupán néhány óráig volt érvényben, mielőtt az ország többi vezetője leszavazta.
Sharon Joon, a Notre Dame Egyetem koreai tanulmányok professzora szerint Jun a kampánya alatt kifejezetten megszólította azokat az elégedetlen fiatal férfiakat, akik úgy érezték, hogy cserbenhagyták őket a nők – ezzel tovább szította a feminizmussal szembeni elutasítást.
Jun Szogjol saját bevallása szerint nem hiszi, hogy Dél-Koreában létezne intézményesített nemi megkülönböztetés, annak ellenére, hogy a gazdasági és társadalmi mutatók szerint egyenjogúság terén a dél-koreai nők kullognak a sor végén a fejlett világban. Kampánya alatt Jun csak tovább erősítette ezt a nézetet azzal a javaslatával, hogy meg kellene szüntetni a Nemi Esélyegyenlőségi és Családügyi Minisztériumot, hiszen így nincs rá szükség.
Az elérhető adatok alapján a dél-koreai nők társadalmi helyzete messze van attól, hogy a férfiakkal egyenlő bánásmódban részesüljenek, ugyanakkor a „feminista” jelző kifejezetten szitokszónak számít. Egy phinajana nevű felhasználó a videójában felhívja a figyelmet arra, leginkább ennek köszönhető, hogy nehéz a 4B mozgalom méretét meghatározni. Mivel a feminizmust ekkora stigma övezi az országban, sokan nem vállalják fel, vagy eleve nincs lehetőségük a mozgalomhoz tartozó csoportokhoz csatlakozni.
A mostani légkör túl ellenséges bármiféle nőjogi kezdeményezéssel szemben. Így egy ilyen jellegű mozgalomhoz – akár radikális, akár nem – nehéz nyilvános támogatottságot szerezni
– fejti ki a videós.
@phinajana A bit of background #4b #4bmovement #feminism #korea
„A ti testetek, az én döntésem”
Ahogyan Dél-Koreában a közbeszéd teljesen elutasító a feminista törekvésekkel szemben, az Egyesült Államokban is nevetség és közfelháborodás tárgyává vált a 4B mozgalom helyi fellobbanása. A TikTokon több anonim felhasználó írt a mozgalmat támogató videók alá olyan kommenteket, mint „jobb is, ha ti nem szaporodtok”, vagy „most ezt azért, mert nem ölhetitek meg a gyerekeiteket?”
Pedig az amerikai nők a közösségi médiában csak azokkal a társadalmi jelenségekkel kapcsolatban fejezik ki az aggályaikat, amelyek Dél-Koreában is lehetővé tették a 4B mozgalom megalakulását. A Project 2025 teljesen összemosná a vallást az állammal, és ezzel szabad teret adna a nemi alapú diszkriminációnak, így az élet számtalan területén megvonva a nőktől a támogatást. Ezek közül pedig a legnagyobb veszélyt a korábban említett radikális egészségügyi szabályozások jelentenék.
A megbecsültség érzésének hiánya mellett a 4B mozgalom részben arra a javaslatra is reagál, miszerint minden esetben betiltanák az abortuszt az Egyesült Államokban – legyen szó nemi erőszakról, vagy akár olyan terhességről, ami életveszélyes lehet az anya számára. Mivel ezzel potenciálisan életmentő beavatkozásokat is betiltanának, sok nő biztonságosabbnak érzi, ha szexuális értelemben teljesen elzárja magát a férfiaktól. Sokukban felmerült az a gondolat is, hogy egyedül azért ragaszkodik a társadalom ahhoz, hogy minél több gyerek szülessen, így tartva fenn a kapitalista berendezkedést a munkaerő folyamatos „újratermelésével”.
Miért szolgálsz tovább egy olyan nemzetet, amelyiket egyáltalán nem érdekli, mi is van veled?
– teszi fel a kérdést az egyik felhasználó a fenti videóban.
Ezt a radikális reakciót csak tovább szította az a videó, amelyet Nick Fuentes republikánus influenszer osztott meg Trump győzelme után pár nappal. Ebben nevetve örvendezik, hogy „a férfiak ismét nyertek”, és a nőknek címezve kijelenti: „a ti testetek, az én döntésem.”
Ha a dél-koreai mintát nézzük, akkor a Project 2025 egy igen hasonló, sőt, még szigorúbb világot ígér az amerikai nőknek. Ezt tekintve a 4B mozgalom amerikai fellobbanása nem meglepő következmény. A mozgalom új követői egy olyan hierarchikus rendszer ellen tüntetnek, ami, ha megvalósulna, akkor magában hordozná a lehetőségét, hogy amerikai polgárok tömegei szenvedjenek súlyos diszkriminációt.