A Facebook egykori alkalmazottja belső dokumentumokra hivatkozva arról beszélt a CBS 60 Perc című műsorában, hogy a Facebook hazudik, amikor azt állítja, hogy jelentős előrelépést tesz a gyűlölet, az erőszak és a félretájékoztatás ellen. Frances Haugen most először lépett a nyilvánosság elé és fedte fel kilétét, ő volt az, aki titkos belső dokumentumokat szivárogtatott ki a Facebook működéséről a Wall Street Journalnak. A Guardian szemléje szerint Haugen néhány nap múlva tanúvallomást tesz az amerikai törvényhozók előtt. A szivárogtatás eszközéhez azért nyúlt, mert megijedt attól a vállalati politikától, amely a profitot helyezte előtérbe a közösség érdekeivel szemben.
Haugen szerint „ellentét alakult ki a nyilvánosság érdekei és a Facebook érdekei között,
és a Facebook újra és újra úgy döntött, hogy saját érdekei szerint optimalizál, például több pénzt keres.
Haugen elmondta: az általa összegyűjtött és a Wall Street Journalnak és az amerikai bűnüldöző szerveknek elküldött dokumentumok szerint a társaság azt hazudja a nyilvánosságnak, hogy jelentős lépéseket tesz a gyűlölet, az erőszak és a félretájékoztatás ellen.
A Facebook ma létező verziója szétszakítja társadalmainkat és etnikai erőszakot okoz világszerte
– mondta.
Haugent 2019-ben toborozták a Facebookhoz, miután több mint egy évtizedet töltött a technológiai iparban, többek között a Pinterestnél és a Google-nél. Azzal a feltétellel vállalta el a munkát, hogy segíthet a vállalatnak a téves információk elleni küzdelemben, mivel számára ez egy személyes kérdés volt: korábban az online terjedő összeesküvés-elméletek miatt vesztette el egy kapcsolatát. Rövid időn belül rájött, hogy a Facebook nem akarja megtenni a szükséges eszközöket a problémák megoldására, annak ellenére, hogy ehhez minden eszköz rendelkezésre állt. Szerinte azt, hogy a Facebooknak lennének eszközei a problémák kezelésére, az is alátámasztja, hogy a 2020-as amerikai választások környékén néhány hétre megváltoztatták tartalmi irányelveiket: a vállalat szándékosan priorizálta a politikai tartalmakat.
A platform azonban visszatért a régi algoritmusokhoz, amelyek mindenek felett értékelik az elkötelezettséget, Haugen szerint ez a lépés is hozzájárult a január 6-i zavargáshoz a Capitoliumban.
A Facebook felismerte, hogy ha biztonságosabbra változtatják az algoritmust, az emberek kevesebb időt töltenek az oldalon, kevesebb hirdetésre kattintanak, és így kevesebb pénzt keresnek
– mondta Haugen.
Francis Haugen az amerikai szenátus meghallgatásán vesz részt kedden, ahol a gyerekek online biztonságáról lesz szó.