Mint megírtuk korábban, forró helyzetet okozott a vakmerő HMS Defender brit hadihajó: a romboló 19 kilométerre megközelítette a Krím-félsziget partjait. Ez azért problémás, mert a félsziget orosz megszállása óta Moszkva saját területének tekinti a Krímet, így a parti vizeket is árgus szemekkel figyeli. A Defender rombolót ennek megfelelően fogadták szerdán: egy járőrhajó figyelmeztető lövéseket adott le, egy repülő pedig bombákat dobott a tengerbe a hajó közelében (mindez a brit kormány szerint meg sem történt).
Miközben elkezdődött a diplomáciai adok-kapok is, a hajó folytatta útját Grúzia (újabban Georgia) felé, még mindig közel a Krímhez. A BBC News szerint Oroszország ezt változatlanul nem vette jó néven, azóta is mintegy 20 orosz harci repülő és hajók is kísérik a Defendert. A BBC tudósítója is a fedélzeten van (ami kicsit arra utal, a hajó útvonala tervezett volt, ahogy számíthattak a dühös orosz reakciókra is), aki azt közölte, folyamatosan zaklatják az oroszok a brit rombolót.
Az HMS Defender az ukrajnai Odessza kikötőjéből futott ki Grúzia felé. A legrövidebb út márpedig a Krím partjainál vezet, ami a britek szerint ukrán felségvíz, ráadásul ez egy nemzetközileg elismert hajózási útvonal. Épp ezt akarja demonstrálni a hajó, ami az oroszok szerint csak megsérti az ENSZ tengerjogi konvencióját. A nagy-britanniai orosz nagykövetség a Defendert (ami védelmezőt jelent) átnevezte egy tweetben Provocateurré, ami nem meglepő módon provokátort jelent magyarul.
https://twitter.com/UKinUkraine/status/1407258547633729538
A britek mindenesetre meglepő, egészen oroszos magatartást tanúsítanak, a védelmi tárca állítja, az oroszok csak lőgyakorlatot tartanak, nincs semmi látnivaló. Eközben Moszkvában bekérették a külügybe a brit nagykövetet.
A BBC szerint nem egyedülálló a történet, a világ túlsó felén az amerikai USS John S McCain a Japán-tengeren hajózott be 2 kilométer mélyen az orosz területi vizekre. Az oroszok ott is fenyegetőztek, majd állításuk szerint nemzetközi vizekre kísérték a McCaint.