A távol-keleti diktatúra napi történéseiről rendszeresen elsőként beszámoló DailyNK értesülései szerint májusban a számtalan problémával küzdő ország gazdasági folyamataiban fontos szerepet játszó hatvanas férfi vesztette életét a Phenjani Orvosi Egyetem kórházában.
A szívbetegsége, illetve magas vérnyomása miatt kezelésre szoruló hivatalnok halála előtt a legtöbbször ájulás esetén használt tiamin-priofoszfátot adtak be, amire Észak-Koreában azonban csodaszerként tekintenek:
így remélték, hogy az javítja majd a páciens állapotát.
Az idős férfi nem nyerte vissza az erejét, sőt, az injekció beadása után röviddel meghalt. Az orvos előbb nem egy kínai, hanem az ország határain belül – a Rjongheung Gyógyszergyárban – készült injekciót kívánt használni, erről azonban a körültte lévők lebeszélték, azzal érvelve, hogy saját gyártású injekciót ilyen magas pozícióban lévő embernek
Halála a DailyNK szerint jókora hatással volt Kim Dzsongunra, hiszen az elhunyt édesapja, Kim Dzsongil uralma óta fontos szerepet vállalt az állam működéséből, így drasztikus lépésre szánta el magát:
pedig az a saját gyártás beindítása miatt létfontosságú lenne az importkorlátozások miatt súlyos gyógyszergondokkal küzdő, a járvány által ismeretlen mértékben sújtott országban.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a normális orvosi ellátáshoz jutni képes északiak jó része nem bízik a hazai gyártású szerekben, így a változás nyilvánvalóan még rosszabb állapotokat fog hozni az egészségügyben.
Az idős kormányhivatalnok halálának pontos oka nem ismert, bár úgy tűnik, hogy a szívmegállást az injekció közvetlenül váltotta ki. A hatóságok ezért nyomozást indítottak, hogy kiderüljön, melyik északi cégen át jutottak az országba az ampullák, a vizsgálatok pedig nem várt felfedezésekhez vezettek.
Kiderült, hogy a nagy phenjani kórházak lehetetlen körülmények közt tárolják a gyógyszereket:
így várhatóan ez a sors vár majd a WHO-től rövidesen érkező vakcinákra is.