Korábban beszámoltunk róla, hogy Spanyolország a világon az elsők között tesztelni kezdi a négynapos munkahetet, miután a kormány elfogadta a baloldali Más Pais javaslatát a kísérletre.
Az már korábban is biztosnak látszott, hogy egy páréves, úgynevezett pilot időszakban fogják tesztelni az új rendet, de a részletek eddig nem voltak ismertek. Most viszont a Metro arról ír, hogy a hároméves projektre 50 millió eurót szán a spanyol kormány, amit az Európai Unió által biztosított helyreállítási alapból fognak fedezni.
A tervek szerint a pénzt arra fordítják, hogy támogassanak és kárpótoljanak közel kétszáz kis- és középvállalkozást, amiért cserébe azok szervezetben és munkaerőben adoptálódnak a 32 órás munkahéthez. A projekt első évében az állam a munkáltatók összes költségét fedezi az alapból, majd a második évben a támogatás mértékét 50 százalékra, a harmadikban pedig 25 százaléka csökkentik.
Nem arról van szó, hogy a spanyolok az EU pénzét használják arra, hogy kevesebbet dolgozzanak, hanem arról, miként javíthatjuk a cégeink termelékenységét és versenyképességét
– nyilatkozta a négynapos munkahétről Hector Tejero, a madridi közgyűlés egyik delegáltja.
A projekt megosztja a spanyol társadalmat, és mindkét fél releváns indokokkal képes alátámasztani az igazát. A kritikusok azzal érvelnek, hogy nem egy világjárvány közepén kellene belefogni egy olyan kíséletbe, ami az egész országot felforgatja, míg a változás támogatói inkább a jövőbe tekintenek.
Utóbbi csoport szerint a pandémia után a váltás komoly pozitív hatást gyakorolna a gazdaságra, mivel a háromnapos hétvégére való átállás miatt várhatóan nőni fog a fogyasztás, különösen a szórakoztatóiparban és az idegenforgalom területén, abban a két szektorban, amelyek a spanyol gazdaság gerincét képezik.