A Népszava szerint a testület arról kedden dönt, néhány hét múlva kerül a plenáris ülés elé. A dokumentum elítéli, hogy egyes tagállamok kormányai igyekeznek elhallgattatni a független médiát, aláásni a sajtószabadságot, a média sokszínűségét, a közszolgálati műsorokat állami propagandává silányítják. Az Európai Bizottságnak jogi eszközzel kell ellenőrizhetővé tennie, hogy a közmédia megfelel-e a tényeken alapuló, tisztességes, etikus újságírás követelményeinek.
A tervezet elutasítja az információhoz való hozzáférést korlátozó kormányzati magatartást, elvárásnak nevezi, hogy a sajtó képviselői megfelelően tudósíthassanak a parlamenti vitákról, hozzáférhessenek közérdekű adatokhoz.
Szóváteszi, hogy bizonyos kormányok állami támogatások segítségével rombolják a média sokszínűségét, ezért
kéri a Bizottságot, hogy tagállami szinten ellenőrizze a meglévő uniós eszközök alkalmazását a médiatulajdonlás koncentrációja és az illegális állami támogatások ellen.
A tervezet kifogásolja, hogy a médiaszabályozó szervek néhol a kormányzati befolyás alá kerültek és elfogultak a hatalmon lévőkkel szemben kritikus hangokkal. Az elfogadás előtt álló dokumentum szerint az EU következő többéves költségvetésében egy olyan alapot kell létrehozni, amely közvetlen pénzügyi támogatást nyújt a független újságíróknak és orgánumoknak.
A tervezet szerint Európa-szerte nő a gyűlöletbeszéd a kormányok és politikai pártok kommunikációjában. A dokumentum kiemeli, a koronavírus okozta veszélyhelyzetet szélsőjobboldali, populista csoportok és politikusok arra használták fel, hogy felerősítsék a bevándorlásellenes retorikát.
Az EP elítéli az összeesküvés-elméleteket és az államilag finanszírozott dezinformációs kampányokat. Kéri az Európai Bizottságot, hogy nyíltan ítélje el és cáfolja meg az állami hatóságok által terjesztett, az Európai Unióval kapcsolatos hazugságokat és álhírterjesztést, valamint tegyen közzé és terjesszen tényeken alapuló választ a polgárok tájékoztatása érdekében
– olvasható a szavazásra bocsátott szövegben.