Nagyvilág

Rekordáron kelt el Einstein „Isten-levele”

Négy perc alatt, a becsült ár többszöröséért kelt el.

2,89 millió dollárért (826 millió forint) kelt el a New York-i árverésen Albert Einstein kézzel írt levele, amelyben a világhírű fizikus az emberi gyengeség termékeként veti el Istent. A levél bepillantást enged a világ egyik legbriliánsabb elméjének Istenről, vallásról, zsidóságról alkotott nézeteibe.

Soha ennyit nem fizettek még a Nobel-díjas fizikus leveléért. Az aukciót szervező Christie’s előzetesen 1-1,5 millió dolláros leütési árral számolt. A keddi árverésen két, névtelenséget kérő telefonos licitáló között dőlt el a küzdelem négy perc alatt.

A kéziratot 2008-ban 404 ezer dollárért vette meg egy magángyűjtő egy londoni aukción. Az „Isten-levélként” emlegetetett dokumentumot a relativitáselmélet atyja halála előtt egy évvel, 1954. január 3-án írta, német nyelven.

Sorait Erik Gutkind filozófusnak szánta, miután elolvasta a tudós Choose Life: The Biblical Call to Revolt (Válaszd az életet: a bibliai felszólítás a lázadásra) című könyvét.

Az Isten szó számomra nem más, mint az emberi gyarlóságok kifejeződése és terméke, a Biblia pedig kétségkívül tiszteletre méltó, ám mégis primitív legendák gyűjteménye, amelyek emellett meglehetősen gyerekesek is. Legyen az bármily kifinomult is, semmilyen magyarázat sem tud meggyőzni ennek ellenkezőjéről.

Tavaly októberben Jeruzsálemben 1,56 millió dollárért (437 millió forint) kelt el Einsteinnek a boldogság titkáról kézzel írt, mindössze két rövid mondatból álló eszmefuttatása. A feljegyzést 1922-ben adta Albert Einstein egy küldöncnek borravaló helyett Tokióban, ahol előadó körúton járt.

Egy jeruzsálemi árverésen néhány hete csaknem 40 ezer dollárért (11,2 millió forintért) kelt el a Nobel-díjas tudós nővéréhez írt levele, amelyben már 1922-ben a Németországban terjedő antiszemitizmusról számol be. Einstein 1933-ban hagyta el Németországot, miután a nácik hatalomra kerültek. Az Egyesült Államokba emigrált, és lemondott német állampolgárságáról. (mti)

Einsteinnek megint igaza volt
Ezúttal az derült ki, hogy az általános relativitáselmélet távoli galaxisok esetében is működik.

Kiemelt fotó: Wikimedia Commons/Közkincs

Ajánlott videó

Olvasói sztorik