Több mint száz embert őrizetbe vettek Törökországban annak gyanújával, hogy támogatták az Erdogan elnök legfőbb ellenfelének számító, emigrációban élő hitszónok, Fethullah Gülen mozgalmát.
Több üzletembert, például a Dumankaya építőipari csoport igazgatóságának négy tagját is őrizetbe vették, azzal vádolva őket, hogy cégük ötmilliárd forintnyi török lírával járult hozzá 2004 és 2015 között Gülen tevékenységéhez. A hatóságok szerint „terrorszervezet” tagjaiként anyagi támogatást nyújtottak a hálózatnak, és propagandatevékenységet fejtettek ki a mozgalom mellett.
Az előállítási parancs összesen 140 személyre vonatkozik, a jelenleg is zajló razziákban mintegy 800 rendőr vesz részt. A Hizmet (Szolgálat) nevű hálózatot azzal vádolják, hogy „párhuzamos államot” épít ki Törökországban a vezetés megdöntésére.
Gülen korábban Erdogan szövetségese volt, de az államfő szembefordult a mérsékelt iszlámot népszerűsítő imámmal, aki iskolahálózatot tart fenn, civil szervezetek, vállalatok, sajtóorgánumok felett van befolyása.
A török kormány Gülen mozgalmát terrorszervezetnek nyilvánította, és sorra foglalja le a kezén lévő intézményeket, vállalatokat. A hitszónokra távollétében életfogytiglani börtönbüntetést kért az isztambuli ügyész, azzal a váddal, hogy Gülen egy korrupciós botrány kirobbantásával meg akarta dönteni Erdogan hatalmát.
Eközben az Európai Unió fontos szövetségesként tekint Törökországra a menekültválság kezelésében, így nem lép fel erélyesen Erdogan elnök diktatorikus túlkapásaival szemben, noha Törökország szeretne az Európai Unióhoz csatlakozni. Németországban Erdogan feljelentésére büntetőeljárás is indulhatott egy humorista ellen, aki műsorában a török államfőt gúnyolta ki. (MTI)