A Kelet-kínai-tengeren található, vitatott hovatartozású szigetekre utazókat Peking Kína területi szuverenitásának súlyos megsértésével vádolta. “A Tiaojü-szigetek a hozzá tartozó szigetecskékkel Kína területének része ősidők óta” – húzta alá Csiang Jü (Jiang Yu) külügyi szóvivő azzal, hogy Kína kifejezte komoly tiltakozását a történtek miatt a japán félnek.
Japán sajtóbeszámolók szerint a 61 esztendős Nakama Hitosi és a 29 éves Minoszoko Joicsi egy halászhajóval és két halásszal indultak útnak, s a szigeten pénteken mintegy 40 percet töltöttek. Riportereknek beszámoltak róla, hogy videofelvételeket készítettek a szigetről és környező területeiről, az egykor ott élt japánokra emlékeztető maradványokról. A helyi japán rendőrség és a parti őrség jelezte, ki kívánják hallgatni a két férfit, akik hajón, illetve – harminc métert – úszva tették meg a szigethez az utat. Azt feltételezik ugyanis, hogy a tiltott terület felkeresésével törvényt sértettek. Úgy tudni, hogy visszaútjukon a parti őrség átvizsgálta a hajójukat.
A Tiaojü-szigetek körüli vita akkor lángolt fel legutóbb, amikor a japán parti őrség a Kelet-kínai-tengeren elfogott egy kínai halászhajót, a kapitányát pedig több mint két héten át fogva tartotta.
AJÁNLOTT LINKEK:
Robbanó szigeteken lépked Japán (Kitekintő.hu)