Nagyvilág

Clinton mielőbbi választásokat sürget Haitin

Haitin meg kell tartani a februárban elmaradt parlamenti választásokat, hogy megőrizzék a földrengés sújtotta ország kormányzatának stabilitását és legitimitását - jelentette ki Hillary Clinton.

Az amerikai külügyminiszter azután nyilatkozott, hogy fogadta René Préval haiti elnököt. Clinton biztosította vendégét arról, hogy az Egyesült Államok együtt fog működni a nemzetközi közösséggel a január 12-i súlyos földrengés miatt elhalasztott választások mielőbbi megrendezése érdekében.

Préval kijelentette, hogy nem kívánja meghosszabbítani elnöki mandátumát annak lejárta, azaz 2011. február 11. után. Mint mondta, meggyőződése, hogy az eredetileg idén február 28-ra tervezett választást idejében meg lehet szervezni a rendezett átmenet biztosítása érdekében.

Hangsúlyozta, hogy nincs vesztegetni való idő, de nem nevezett meg konkrét dátumot sem a parlamenti, sem az elnökválasztással kapcsolatban. Az államfő személyéről a karibi ország lakosai a tervek szerint novemberben voksolnak majd, de még nem világos, hogy tudják-e tartani a menetrendet.

“Mielőtt távoznék (a hatalomból), új parlamentünknek és új elnökünknek kell lennie. Erre majdnem egy évünk van” – jelentette ki Préval.

Haiti kormány nélkül maradt, miután a 2004 februárjában kitört véres felkelés száműzetésbe kényszerítette Jean-Bertrand Aristide elnököt. A parlament mandátuma 2004 januárjában lejárt, így nem volt rá felhatalmazása, hogy ideiglenes elnököt nevezzen ki.

Az új, legitim parlamentnek fontos szerepe lenne abban, hogy jóváhagyja az országba befolyó, több milliárd dollárra tehető segélyek elosztását. A voksolás megszervezetése nem lesz könnyű feladat, mert a választási tanács épülete összeomlott, maga alá temetve a vonatkozó iratokat, a testülettel együttműködő ENSZ-szakértők pedig életüket vesztették. Súlyos károk keletkeztek más haiti kormányépületekben is, ami tovább lassítja az újjáépítést.

Februárban a választóknak az alsóház 99 mandátumából 98-nak a sorsáról kellett volna dönteniük (a fennmaradó egyetlen székről később voksoltak volna). Ugyancsak újra kellett volna választani a 30 tagú szenátus egyharmadát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik