Az ügyészség egyebek mellett jelentős kárt okozó csalás miatt emelt vádat egy kecskeméti ügyvéd és négy társa ellen, akik eladták három amerikai férfi örökölt házát. A társaság szabadlábon várja a tárgyalást.
A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség tájékoztatása szerint a magyar származású, de Amerikában élő testvéreket az ügyvéd 2008-ban környékezte meg, e-mailben próbálta felvenni velük a kapcsolatot és felajánlotta nekik, hogy segít a ház eladásában. Mivel választ nem kapott, úgy döntött, ő akkor is megszerzi az ingatlant, pontosabban azt a több tízmillió forintot, amennyiért el lehet adni.
Hogy elérje célját, 2009 augusztusában a tulajdonosok tudta nélkül létrehozott egy fiktív, de a nevében a külföldiekhez kötődő gazdasági társaságot, melyet a cégbíróság be is jegyzett. A vádlott és társai a kiszemelt házat úgynevezett apportként bevitték a cégükbe, a társasági szerződést, valamint a cégalapításhoz és az ingatlan apportálásához szükséges egyéb iratokat az ügyvéd kérésére a háztulajdonosok helyett két férfi – az ügyvéd ismerősei írták alá – akik az ügy negyed- és ötödrendű vádlottjai. A fiktív cégnek a bankszámla nyitásához és az ingatlan megszerzéséhez szüksége volt „stróman” ügyvezetőre is, aki személyesen el tud járni a cég nevében. Erre a feladatra az ügyvéd először az egyik volt ügyfelét – a harmadrendű vádlottat – szemelte ki, aki 50 ezer forintért el is vállalta, hogy papíron igazgatja a céget. Később az ügyvéd fia – a másodrendű vádlott – töltötte be ezt a szerepet apja kérésére.
A cégbíróság a valótlan adatok alapján mindkét „ügyvezetőt” bejegyezte a cégnyilvántartásba. Az előkészületek után az apa irányításával a másodrendű vádlott 2011. május 26-án az amerikaiak házát 22 millió forintért eladta egy jóhiszeműen eljáró, a csalásról mit sem sejtő kecskeméti cégnek. A vevő tulajdonjoga így be is került az ingatlannyilvántartásba.
Az egyik valódi tulajdonos 2012 áprilisában Magyarországra látogatott, ekkor szembesült azzal, hogy az édesanyjuktól örökölt ház már másé. Az eladósodott ügyvéd a csalással szerzett milliókat részben felélte, részben pedig egy korábbi hitelének törlesztésére fordította. A testvéreket – a csalás miatt az ingatlan forgalmi értékének megfelelő – összesen 29 millió 200 ezer forint kár érte, amely nem térült meg.