A négyből egyetlen megmaradt magánnyugdíjpénztárnál, a Horizontnál van már lehetőség arra, hogy a nyugdíjba kerülők ne lépjenek vissza az állami rendszerbe, hanem járadékot kérjenek a pénztártól.
- Aki visszalép az állami rendszerbe, az teljes (100 százalékos) állami nyugdíjat kap, plusz felveheti a reálhozamot és a nem kötelező befizetések összegét is.
- Aki viszont a magánnyugdíj-járadékot választja, az az állami nyugdíj mindössze 75 százalékát kapja az első munkanapjától a 2011. szeptember 30-ig tartó időszakra, utána viszont már 100 százalékosat, plusz a járadékot.
A kérdés az, hogy kik-ki vajon melyik ellátással járhat jobban. Ennek járt utána az Azénpénzem.hu.
Számításaikból az derül ki, hogy:
- aki a következő évben menne nyugdíjba, 40 év szolgálati idővel, az az állami nyugdíja körülbelül 80,2 százalékát kaphatná kézhez, ha manyup-tag marad.
Rosszabbul járna a példában szereplő tag, ha 45 éves szolgálati ideje lenne. Akkor az állami nyugdíja több mint ötödét bukhatná. Na de kipótolná-e a manyup-járadék, amit elveszt az állami nyugdíjnál? Különösen, hogy elég jó a hozam:
A Horizont elnöke azt is elmondta a szakportálnak, hogy a jelenleg nyugdíjba vonulóknál a 25 százalékos állami nyugdíjcsökkentés körülbelül 35 évet érint, míg a magán-nyugdíjpénztári befizetéseik csak 12 évig keletkezhettek. Ebből következik, hogy
Vagyis akik 10 év múlva mennek nyugdíjba, azok kb. egyformán járhatnak akkor is, ha visszalépnek az állami rendszerbe, és akkor is, ha manyup-járadékot kérnek. Amit még mindenképpen figyelembe kell venni: az adatok egyénenként eltérhetnek, és a nyugdíjba vonulók lehetnek olyan élethelyzetben, amelyben felértékelődik a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások örökölhetősége.A pénztár egyébként minden esetben tájékoztatja az érdeklődő tagokat az egyenlegük alapján igénybe vehető pénztári járadék összegéről, és egyben javasolják, hogy azt vessék össze a magán-nyugdíjpénztári tagság miatt kieső állami ellátással. Valamint a járadékkalkuláció mellett tájékoztató jelleggel a felvehető összeg is szerepel a pénztár által megküldött levélben.
Kiemelt kép: MTI, Balázs Attila