A G7 számolt egy kicsit a kötelező visszaváltás elérhető Mohu-adataiból.
- Eddig 700 millió palackot váltottak vissza az emberek, ami 50 forintjával 35 milliárd forint.
- 80 százalékban levásárolható kupont kértek – ezek szerint a visszaváltásokból mintegy 28 milliárd forint csapódhatott le a boltokban, forgalomként.
Mármint azokban a boltokban, ahol van visszaváltás.
Automatát csak a 400 négyzetméter feletti boltokban volt kötelező telepíteni. Most
- 4400 visszaváltó hely van az országban,
- ebből 3000 (nagyobb) boltban telepítettek automatát, vagy automatákat.
- Tehát 1400 olyan bolt van, ahol kézi váltást alkalmaznak.
Ezek szerint a mintegy 30 ezer kisebb bolt eddig nemigen látott fantáziát a visszaváltás beindításában, hiszen csak 4–5 százalékuk (1400 bolt) vágott bele.
- Jelenleg 96 olyan 1000 főnél nagyobb lélekszámú teleülés van, ahol nincs visszaváltás,
- az 1000 főnél kevesebb lakosú települések közül pedig csak 327-ben van visszaváltás (292-ben kézi).
Márpedig a KSH adatai szerint idén január elsején 1835 településen éltek 1000-nél kevesebben. – ezek szerint ezen települések több mint 80 százalékában nincs visszaváltás. (Persze nem kizárt hogy bolt sincs.)
Ahol pedig nincs visszaváltási lehetőség, onnan a lakosok kénytelenek átmenni olyan településre, olyan üzletbe (akár nagyobba), ahol van. És nem kizárt, hogy ha a visszaváltás miatt elmennek máshova, más üzletbe, akkor már a vásárlásukat is ott intézik el. Ha pedig így történik, akkor bevételtől eshetnek el a visszaváltást nem kínáló kisboltok. Ezért írta a portál, hogy
Arra is kitértek, hogy korábbi felmérések alapján- az élelmiszer-kiskereskedelemi bevételek 60–70 százaléka olyan üzletben csapódott le (hipermarket, szupermarket, diszkontlánc vagy hazai beszerzési társulás), ahol a méret miatt kötelező automatát üzemeltetni.
- A független kisebb boltok piaci részesedése viszonylag stabil, de 15 százalék alatt van, és rengeteg bolt tartozik ehhez a kategóriához. Vagyis az egy boltra vagy akár egy alkalmazottra jutó bevétel sokkal kisebb, a talpon maradás egyre nehezebb a kisboltoknál.
Vagyis egyáltalán nem jöhet jól a kisboltoknak egyetlen olyan új körülmény sem, amely a nagyobb egységek felé terelheti a vevőket.