Gazdaság

Zöldhang: a vízszolgáltatás is a NER-hez kerülhet

Berecz Valter / 24.hu
Berecz Valter / 24.hu

A víziközmű-törvényhez beadott kormányzati módosító javaslat tovább növeli a nyomást az önkormányzatokon, hogy adják át vízszolgáltatóikat, infrastruktúrájukkal együtt, az államnak – figyelt fel rá a Zöldhang.hu. A portál, elemzésében, felidézi, hogy a 2013-as árbefagyasztás óta a többnyire önkormányzati tulajdonban lévő vízszolgáltatók zöme veszteséges, az árak nem fedezik a költségeiket és még különadókat is kiróttak rájuk, ami miatt a vízvezeték-hálózat tragikus helyzetbe került.

A portál olvasatában ezt a saját maga által előállított vészhelyzetet az Orbán-kormány megpróbálja kihasználni az önkormányzati közművagyon minél nagyobb hányadának megszerzésére: támogatást nem ad a modernizációra, de nagylelkűen hajlandó átvenni a közműcégeket és a ma is értékes infrastruktúrát. Az eddigi tapasztalatok szerint a kormány végső célja ilyen esetekben nem az államosítás, hanem a korábbi tulajdonosok kiszorítása és az üzlet átjátszása Fidesz-közeli szereplőknek – jegyzik meg.

Megemlítik, hogy a szakmában arról is régóta beszélnek, hogy az Orbán-kormány a hulladékgazdálkodáshoz, valamint a magánosítás óta szintén rakétasebességgel dráguló autópályákhoz hasonlóan az erőszakkal megszerzett vízszolgáltatást is évtizedekre koncesszióba adhatja. Így a területi monopóliumként működő, azaz kikerülhetetlen ivóvízellátás akkor is NER-közelben marad, amikor már nem a Fidesz lesz kormányon. Valószínűsítik, hogy akkor már nem a mai árakon.

Egy tavaly tavasszal a parlament elé terjesztett törvényjavaslat szerint az energia- és közműhivatal új ellenőrzési jogosítványokat kap a vízszolgáltatók felett, így könnyebb lesz visszavonni a szolgáltatási engedélyt. Olvasatukban a tavaszi törvényjavaslat elfogadása után gyakorlatilag a szolgáltatók bármilyen üzleti lépéséhez (egyesülés, szétválás, tulajdonszerzés, tőkeemelés) az energiahivatal engedélye kell. Ezzel megnehezítik, hogy egy nehéz helyzetbe került szolgáltatót az állam helyett valaki más, mondjuk egy piaci szereplő tudjon megszerezni.

Az önkormányzatok egy része már engedett a zsarolásnak, és átadta a jelentős hányadban EU-támogatásból és a lakosság befizetéseiből létrejött közművagyont a kormánynak. Egy másik részük azonban még ellenáll, ezért kell most a portál szerint szorítani a présen a frissen benyújtott törvényjavaslattal. A módosító szerint a hatósági ügyek intézésére kijelölt energiahivatal ezentúl bármely infrastruktúra-elemet önkényesen elveheti, ha úgy nyilatkozik, hogy a hatósági engedély az adott közmű üzemeltetésre nem terjed ki. Ilyenkor közérdekű üzemeltetőt jelöl ki az állam, aki ráadásul már mentes az egyik füstadó, a felügyeleti díj fizetésének kötelezettsége alól. Egy további terv a kisebb önkormányzati szolgáltatók kiszorítására, hogy mindenkitől visszavonják az engedélyt, akinél a felhasználói egyenérték (vagyis gyakorlatilag az ügyfélszám) nem éri el a 150 ezret.

A portál arra is kitér, hogy szerintük és az általános európai tapasztalatok szerint a vízszolgáltatók a legjobb kézben az önkormányzatoknál, illetve az önkormányzati többségi tulajdonú közműtársulásoknál vannak. Minden ezzel ellentétes kormányzati szándék szembemegy az emberek érdekeivel. Az erőszakos államosítás helyett arra lenne szükség, hogy a kormány biztosítson normatív támogatást a hálózatuk felújítását vállaló vízszolgáltatóknak. Véleményük szerint ez lenne a közérdek és nem a közműtulajdon elrekvirálása.

Tavaly írtuk, hogy évi 150–200 milliárd forint hiányzik a vízszolgáltató cégek költségvetéséből.

Kapcsolódó
50 százalékos emelés lenne reális, mert nem fedezi a költségeket a rezsicsökkentéssel befagyasztott vízdíj
Évi 150–200 milliárd forint hiányzik a vízszolgáltató cégek költségvetéséből.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik