Gazdaság

Újabb lökést kap az itthoni áremelkedés, Kínában sokkolóan megdrágult a termékek előállítása

Alex Plavevski / EPA / MTI
Alex Plavevski / EPA / MTI

A termelői árak emelkedésének üteme Kínában októberben megdöntötte a szeptemberben felállított rekordot a termelőeszközök további drágulása, valamint az energia- és nyersanyagellátási problémák hatásaira. Ez pedig nagyon rossz hír nekünk is, előrevetíti, hogy a már így is kilencéves csúcsra ugrott hazai áremelkedési ütem tovább fog gyorsulni, a külföldről importált termékek ára még magasabbra fog szökni.

Kapcsolódó
Egy év alatt 30 százalékkal lett drágább az étolaj és az üzemanyag – áremelkedési toplista
A margarin ára 19 százalékot emelkedett. Egyetlen hónap alatt közel 7 százalékkal lett drágább a liszt. Rekordok.

A kínai statisztikai hivatal adatai szerint a termelői árak éves bázison 13,5 százalékkal nőttek októberben, írja az MTI.

Az áremelkedés éves összevetésben számított mértéke ezzel a legmagasabb volt azóta, hogy 1996 októberében elkezdték közzétenni a havi adatot. Elemzők 10,7 százalékos növekedésre számítottak a szintén rekordmagas, szeptemberi 12,4 százalékos áremelkedést követően.

A termelői árak növekedésében elsősorban az energia- és nyersanyagellátási nehézségek játszottak szerepet. A termelőeszközök ára októberben tovább gyorsulva, 17,9 százalékkal emelkedett éves összevetésben. A szénkitermeléssel és finomítással foglalkozó ágazatban éves bázison számítva 103,7 százalékos áremelkedést jegyeztek fel októberben, 28,8 százalékkal magasabbat, mint szeptemberben. A termelői árak további emelkedését regisztrálták egyebek mellett a kőolaj- és földgázkitermeléssel, a tüzelőanyagok feldolgozásával, a vasfémek kohászatával és feldolgozásával, valamint a vegyi anyagok és vegyészeti termékek feldolgozásával foglalkozó ágazatokban is.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik