Korábban nem látott lehetőségek nyíltak meg idén azon családok számára, melyek valamilyen lakáscélt szeretnének a közeljövőben megvalósítani. Laikusként nem is lehet könnyű átlátni, hogyan lehet maximálni az egyes lakáscéloknál elérhető régi és új támogatásokat. A tét sokmilliós, ezért felértékelődhet a felkészült tanácsadók szerepe. Az OTP Ingatlanpont online tájékoztatóján arról is képet kaphattunk, hogyan változhat idén a lakáspiac.
10+1 új elem 2021-től
A lakáscéllal összefüggő új lehetőségeket az OTP Bank ingatlanhitelezésért felelős vezetője, Kormos Zoltán foglalta össze, 10+1 pontban:
- Az új lakások áfája ismét 5 százalék lett.
- Az 5 százalékos áfát is vissza lehet igényelni CSOK-os lakásvásárlásnál.
- Építkezésnél is 5 millió forintig visszaigényelhető a számlák (27 százalékos) áfája.
- Illetékmentesség a CSOk-os vásárlásoknál.
- Tetőtér-beépítésre is van CSOK.
- 3 millió forint vissza nem térítendő lakásfelújítási támogatást kaphatnak a gyermeket nevelő családok, utólag.
- A lakás-felújítási támogatáshoz előfinanszírozási lehetőség is lett, 6 millió forintos kamattámogatott hitel igényelhető február 1-jétől.
- A lakáshitelekhez, támogatott hitelekhez szükséges közjegyzői okirat díja egységesen 19 500 forintra csökkent.
- A falusi CSOK-ba további 200 települést kapcsoltak be.
- Egyszerű bejelentéssel is lehet már akár hatlakásos társasházat is építeni (korábban 300 négyzetméternél volt a határ).
- + 1. Elhalasztották az energetikai szigorítást (BB lett volna a terv – korábban 2 százalék körül feleltek meg csak ennek az új lakások, a CC elterjedt).
Kormos Zoltán példát is hozott arra, mennyit jelenthetnek a régi és új elemek együtt.
Ebből 10 millió forint lehet a CSOK, 4 millió forint a kamattámogatás, 2 millió forintot jelenthet az illetékmentesség, az áfaelőny több mint 10 millió forintot, és ha volt lakástakarék-megtakarításuk, az még 720 ezer forintot. Ha ugyanez a család használt lakást vásárolna, akkor szűk 7 millió forintot nyerhet a felsorolt támogatások igénybe vételével.Nagyot lendíthetnek a lakáspiacon az új lehetőségek
A szakértők nagy potenciált látnak a lakásfelújítási támogatásban, de vannak azért kérdőjelek is. Például, hogy lesz-e elég olyan vállalkozó, aki szerződést köt a felújításról, és számlát is ad – korábban ez nemigen volt jellemző. Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője, Valkó Dávid szerint is a felújítási támogatásnak lehet a legnagyobb hatása, de félő, hogy nehéz lesz kivitelezőt találni, és drágulhatnak a felújítások. Számítani lehet arra is, hogy vonzóbbak lehetnek a felújítandó lakások, de nem feltétlenül lehet számítani drágulásukra.
Az áfacsökkentés miatt ismét lendületet kaphat az új lakások építése – már eddig is számos beruházást jelentettek be, és valószínű, hogy a kivitelezők igyekeznek kihasználni a 2022 végéig meghirdetetett lehetőséget. Az áfacsökkentés átmeneti árcsökkenést is hozhat (10–15 százalékosat talán), de ha beindul a kereslet (nagyjából az év második felére), akkortól ismét árfelhajtó hatás érvényesülhet.
A sajáterős építkezéseknek nagy lökést adhat az 5 millió forintig visszaigényelhető áfa, és a tetőtér-beépítések is előtérbe kerülhetnek, főleg, hogy társasházakra is él a meghirdetett CSOK-lehetőség.
Felértékelődhet a tanácsadók szerepe
Kormos Zoltán megemlítette, vannak már olyan jelek, amelyek szerint nem feltétlenül tudják a családok kihasználni az összes kínálkozó lakástámogatási lehetőséget. Például a kamattámogatás feltételének (gyerek, tb-jogviszony, nincs negatív khr) a hitelfelvevők mintegy 40 százaléka felelhet meg. Mégis a felvett hitelek mindössze 15 százaléka volt támogatott.
Az OTP Pénzügyi Pont Zrt. értékesítési igazgatója, Pélyi András szerint nem könnyű átlátni a komplex lakástámogatási lehetőségeket, a meglévőket és az újakat együtt. És mivel átlagosan 17 évnyi elköteleződést jelent egy család életében egy lakásvásárlási döntés, egyáltalán nem mindegy, hogy minden kínálkozó lehetőséggel tisztában vannak-e, mindet fel tudják-e használni. Ezért is mondta, hogy felértékelődik a pénzügyi tanácsadók szerepe a 10+1-gyel.
Szerinte a babaváró hitel is reneszánszát élheti idén, például azért, mert 10 millió forint vidéken elég lehet egy használt ingatlanra, amit kombinálni lehet a lakásfelújítási támogatással. Frekventáltabb helyeken inkább az önerő kiegészítésére lehet jó.
Vírushatás a lakáspiacon
Valkó Dávid említette meg, hogy a vírus kapcsán új igények jelentek meg a lakáspiacon, például, hogy legyen teraszkert a lakáshoz, vagy hogy legyen dolgozószoba is. Szintén a vírus kapcsán újra népszerűbbek lettek a kertvárosok és az agglomerációk. A tavalyi árcsökkenés miatt pedig 12,7 évre csökkent az elméleti lakáshoz jutási idő – két átlagkereset 30 százalékos megtakarításával.
Az OTP Ingatlanpont Kft. ügyvezetője és az OTP Pénzügyi Pont Zrt. vezérigazgatója, Dr. Hartlieb Balázs szerint 2020 jó év volt náluk, nőtt a tranzakciószámuk, piacot tudtak nyerni, és a januári új intézkedések kapcsán is érezték már az erőteljes élénkülést.
Úgy véli, mindebben szerepe lehetett annak is, hogy már 2018-tól elkezdtek digitalizálni, és azóta meggyökeresedett náluk az online megoldások használata a gyakorlatban, ami jól jött a járvány alatt. Sokkal gyakrabban kellett alkalmazniuk például az elektronikus ingatlanbemutatást, illetve a digitális aláírást is. Úgy véli, egyes szegmensekben ezek a megoldások később is hasznosak lehetnek, tartós igény maradhat rájuk.
2021 erősen kezdett
A vírus miatti 2020 az időszakos megtorpanások, majd ezt követő fellendülések éve volt. 2021-ben nagyon erősen indult a lakáspiac, a január öt éve nem látott kiemelkedő forgalmat hozott. Ennek részben oka lehet az is, hogy a már decemberben beharangozott új lakástámogatási lehetőségek miatt sokan kivártak, és januárra halasztották a tervezett beruházásaikat. Becslések szerint 2021-ben rekord lehet az új lakásátadások számában, és a tranzakciószám is emelkedhet.
Hosszabb távon árnövekedés várható, de idén még inkább stagnálásra számítanak a szakértők.