Varga Mihály pénzügyminiszter az adótörvény-javaslat benyújtásakor azt mondta az MTI tudósítása szerint, hogy:
A vállalkozások által fizetendő szociális hozzájárulási adó jövőre 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökken.
Sőt, azt is prognosztizálta, hogy négy év alatt 11,5 százalékra fog lemenni a szocho. Magában az adótörvény tervezetében azonban nincs számszerűsítve a csökkenés, csak ennyit írnak:
… a szociális hozzájárulási adó mértéke folyamatosan csökken…
Viszont az új szociális hozzájárulási adóról szóló törvény tervezetében, ami 2019 január elsejétől lép hatályba, ez szerepel:
Az adó mértéke az adóalap 19,5 százaléka…
Most akkor 19,5 százalék vagy 17,5 százalék? Lesz adócsökkentés vagy nem? Megkérdeztük a Pénzügyminisztériumot.
Az óvatos válaszban elismerték, hogy a most benyújtott adóváltozásokról szóló törvényjavaslat nem tartalmazza a csökkenést. És ezután feltételes módok következnek. Azaz ezek szerint semmi nem biztos:
- A két százalékpontos csökkentésre a 2016 novemberében aláírt bérmegállapodás alapján van lehetőség.
- A bérmegállapodás értelmében ugyanis az adó mértéke 2019 során 17,5 százalékra csökkenhet, ha legalább 6 százalékos lesz a reálkereseti mutató emelkedése a versenyszférában.
- A jelenleg rendelkezésre álló, valamint az előre prognosztizálható adatok alapján a jövő év során a szociális hozzájárulási adócsökkentés várhatóan megvalósul.
Jövőre egyébként gyökeres változást terveznek a szochónál, ezért is lesz külön törvény rá. A lényeg, hogy az egészségügyi hozzájárulás (eho) megszűnik, illetve beolvad a szochóba. És egyúttal újragondolják az adónem kedvezményeit is. Az ehózóknak sem mindegy tehát, hogy mennyi lesz a szocho.
A szociális hozzájárulási adó 2019-ben megfizetett összegének 70,22 százaléka a nyugdíjalapot, 27,31 százaléka az egészségügyi alapot, 2,47 százaléka pedig újként a Nemzeti Foglalkoztatási Alapot illeti meg, és a NAV utalja majd a bevételekből az alapoknak a pénzt.
Kiemelt kép: Eric Audras / Altopress / AFP