Hogy melyik ország milyen mértékben részesedik az így évi 65-70 milliárd eurós finanszírozásból, attól függ, hogy milyen projekteket nyújt be. Az EIB, ahogy eddig, ezután is minden jó magyar projektet megfinanszíroz – nyilatkozta Baranyay László, a hitelintézet alelnöke az MTI-nek.
Már biztosan jön a pénz
Az alelnöki posztot szeptember 1. óta betöltő Baranyay László elmondta: az aktivitás bővítését a tagállamok múlt évben végrehajtott 10 milliárd eurós tőkeemelése tette lehetővé, amellyel a bank tőkéje 242 milliárd euróra nőtt. A plusz forrásokból az EIB részben új programokat indít, részben meglévő finanszírozási kereteit bővíti. A politikai döntés erről részben megszületett.
A közeljövőben az Európai Unió magas szintű tanácskozásain a bank eszközei új elemekkel bővülhetnek annak érdekében, hogy gyorsan, hatékonyan, jelentős összegű kihelyezéseket tudjon megvalósítani a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés támogatására.
Örülhetnek a kkv-k
A forrásokat alapvetően a kis- és középvállalkozások körében – az unió alapelveinek megfelelően – a versenyképesség növelése, a gazdasági növekedés elősegítése, a társadalmi stabilitás és az európai uniós kohézió erősítése érdekében kell felhasználni.
Az EIB kihelyezéseit az Európai Befektetési Alap (European Investment Fund, EIF) tőkebefektetéssel, garanciaprogramokkal egészítheti ki, ez szintén terítéken van – fűzte hozzá.