Eddig bárki kérhette évente egyszer szolgálati idejének kimutatását a nyugdíjbiztosítótól. Januártól ez a lehetőség megszűnik, viszont adattisztítási és adategyeztetési eljárások tömege indul – írja az Adó.hu.
A nyugdíjbiztosító ugyanis olyan elektronikus adatbázis építésébe kezdett, amely minden dolgozóról napra készen számon kívánja tartani nyugdíja megállapításához szükséges valamennyi adatát. Ezért 2013-tól ötéves korcsoportonként (elsőként az 1955-1959 között születettek) mindenkit „elővesznek”, és a fellelhető adatok alapján összeállítják, ki milyen hosszú munkaviszonnyal és mekkora keresettel szerepel a nyilvántartásban. Egy ötéves korcsoport adatbázisának tisztázására és digitalizálására két évet szán a nyugdíjbiztosító.
A hivatalból indított eljárások során mindenki értesítést kap majd a nyugdíjbiztosítótól, amely eddig megszerzett szolgálati idejét, és 1988-tól a nyugdíja alapját képező jövedelmét tartalmazza. Az értesítés ellen 90 napos jogvesztő határidővel észrevételt lehet tenni – magyarázta a CompLex Kiadó Rodin Felnőttképzési Üzletága által szervezett „Adómozaik” konferencián Budapest Főváros Kormányhivatala Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságának főtanácsosa, Futó Gábor.
Így számos, szolgálati idővel kapcsolatos eljárás kerül majd a munkaügyi bíróságok elé, mivel ezen a területen szabad bizonyítás van, amibe a tanúvallomás is beletartozik, vagyis hivatalos iratok hiányában akár tanú is igazolhatja, hogy ki mikor, hol és mennyi ideig dolgozott – mondta.
Ha az első érintett korosztály tagjai 2014 elejéig nem kapnak értesítést, fáradjanak az illetékes kormányhivatalhoz, mert később pórul járhatnak – tanácsolta Futó Gábor.
Beszélt még többek között az új kisvállalkozói adózási lehetőség, a kata buktatóiról is, valamint arról, hogy mivel jár a nyugdíjjárulék-plafon eltörlése. A teljes cikket itt olvashatja.