Tavasz óta hónapról hónapra nő az élelmiszerek inflációja. Ez azt jelenti, hogy nemcsak hogy drágul, hanem egyre jobban drágul az élelmiszer Magyarországon. Tavasszal még 4-5 százalékkal volt csak magasabb az ennivalók ára az egy évvel korábbihoz képest, ősszel azonban már egyre közelebb kerülünk a 10 százalékos éves áremelkedéshez. Szeptemberben 7,8, októberben pedig már 8,3 százalékkal voltak drágábbak a Központi Statisztikai Hivatal szerint az élelmiszerek.
A zöldségfélék ma egy híján 20 százalékkal drágábbak, mint egy éve, a gyümölcs 14 százalékkal, a hús, a kávé, a tea és a kakaó 11 százalékkal, az olaj és a zsiradékok pedig 9,5 százalékkal. Ha nem lenne a kenyér, a liszt, a tej és a sajt drágulása 4 százalék körüli, akkor még a 8,3 százalékos átlagos élelmiszer-drágulásnál is rosszabb lenne a mutató.
Fotó: Neményi Márton
Sovány vigasz, hogy az előző hónapokban még drágábbak voltak a zöldségek és a gyümölcsök, amelyek szeptemberhez képest pár tizedszázalékot veszítettek az árukból. A lényeg sajnos az, hogy az élelmiszerek idén még ehhez képest is várhatóan drágulni fognak az aszályos nyár miatt.
(Ezért indítottuk heti árfigyelő sorozatunkat, a bevásárlókosarat, amelyben a fontosabb élelmiszerek aktuális árait közöljük, s jelezzük, mikor miből érdemes bevásárolni. A legutóbbi cikkünkben azt elemeztük, melyik piacok a legolcsóbbak, s hogy most érdemes vargányát eltenni.)
Összességében 6 százalék volt októberben az infláció Ez nagy fékezésnek számít, s alapvetően annak köszönhető, hogy az üzemanyagok és a szolgáltatások ára visszaesett. „Bár az év elejihez hasonló hatásokra, mint áfaemelés egyelőre nem kell számítani, a jövedéki adók év végi emelése újból emelkedést hozhat, illetve azt egyelőre nem tudni, hogy a jövő évi költségvetési szigorítások hatása mennyire tud majd érvényesülni a különböző, főleg szolgáltatói árakban, miközben a munkanélküliség továbbra is magas, illetve a belső kereslet gyenge” – tette hozzá az adathoz a Portfolio.hu