Parragh László az [origo]-nak adott interjújában azt mondta, minden kormánnyal keresték és keresik az együttműködést. 2000-ben kezdődő elnöksége óta jó volt az együttműködésük az akkori Orbán-kormánnyal, később a Medgyessy-kabinettel, a Gyurcsány-kormánnyal viszont 2006-ban, az eltérő álláspontok miatt megroppant a bizalom. Ezt némileg konszolidálta a Bajnai-kormány, de velük meg a válságkezelés mikéntjében nem értettek egyet.
Parragh azt mondta, a kamara sem titkolta, hogy kívánatos volt a mostani kormánypárt kétharmados győzelme, mert „csak ilyen felállásban kerülhetők ki a kicsinyes koalíciós alkudozások, amelyeken ideje volt túllépni, hogy világos, határozott, és gyors intézkedéseket hozhasson a kormány”. Hozzátette, most is fontosnak tartják az adók, járulékok csökkentését, de látják, hogy nagyon szűk a kormány mozgástere, így csak arra van mód, hogy a szűk keretek között csoportosítson át bizonyos adónemeket.
Kifejtette, az exportőröknek a gyenge forint a jó, a belföldön működőknek, értékesítőknek pedig fordítva, az erős forint a kedvező. Szerinte az a legfontosabb, hogy stabil legyen a forint. Elmondta, az Orbán-kormány más gazdaságfilozófiát vall elődjeihez képest, ez a fordulat sokaknak nem tetszik, jelentős üzleti érdekek sérülnek. Úgy véli ugyanakkor, hogy csak a növekedés teremthet hosszú távon is fenntartható egyensúlyt, ez a stabil forint alapja is.
A kamara elnöke szerint súlyos hibát követtek el az előző döntéshozók , amikor „az uniós pénzek felhasználásánál úgy viselkedtek, mintha egy fejlett ország lennénk, amelyik számolatlanul szórhatja a pénzt közösségi beruházásokra, miközben a gazdaságunk teljesítménye töredéke a többi uniós országénak”. Egy példával élve azt mondta, vita volt arról, hogy micsoda kidobott pénz 3,8 milliárd forintot a komáromi vár felújítására költeni, hasznosabb lenne, ha abból a pénzből a környéken a Suzuki vagy a Nokia gyár beszállítóit fejlesztenék.
Hozzátette, az úniós források átcsoportosítása nélkül sikertelen lesz a gazdaságpolitika, más forrás ugyanis nincs a fejlesztésre. Brüsszelben is érzékelik ezt és tudják, hogy valamit tenni kell a magyar gazdasággal. Parragh szerint biztosan nem kerülhető meg az oktatás, egészségügy, nyugdíjrendszer, önkormányzatok, adórendszer működésének átalakítása, ez azonban érdeksérelem nélkül nem úszhatók meg. Ha nem lesznek jelentős átalakítások, úgy válságról válságra fogunk bukdácsolni s nem tudunk felzárkózni Európához – mondta.
AJÁNLOTT LINK:
Ha nincs megegyezés Brüsszellel, sikertelen lesz a kormány politikája – interjú Parragh Lászlóval ([origo])