Az Egyesült Államok és India után Japán a harmadik legnagyobb ország, ahol a legtöbb felhasználója van az olyan weboldalaknak, amelyek mesterséges intelligencia által generált deepfake tartalmakat tesznek közzé – írja a Hindustan Times.
A Jomiuri Sinbun újság felmérése szerint az elmúlt évben 18 millióan kerestek fel Japánból olyan webhelyeket, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy hamis szexuális képeket hozzanak létre, az így előállított tartalmakat pedig a közösségi médiában terjesszék. Ez világszerte egyre komolyabb nehézségeket okoz, és a szakértők gyakran fejezik ki aggodalmukat, valamint olyan szabályok és előírások végrehajtását sürgetik, amelyek megakadályozhatnák a deepfake technológia által okozott károkat. Ichiro Sato, a japán Országos Informatikai Intézet professzora hangsúlyozta, hogy a probléma megoldásához új törvényekre és fokozott információs műveltségre van szükség.
A Jomiuri Sinbun felmérése 41 érintett webhelyet azonosított, amelyek digitális forgalmát 2023 decemberétől 2024 novemberéig elemezték.
Átlagosan körülbelül 410 ezer Japánban élő ember keresett fel ilyen oldalakat havonta, akiknek körülbelül 80 százaléka okostelefont használt a látogatáshoz. Ezeken a webhelyeken a felhasználók képeket tölthetnek fel egyénekről, és bárhogyan módosíthatják azokat. Az utasítások általában angol, orosz és japán nyelven érhetők el.A mesterséges intelligencia és deepfake tartalmak gyermekvédelmet érintő veszélyeiről Cécile Aptellel, a UNICEF Kutatási és Előrejelzési Globális Irodájának igazgatóhelyettesével beszélgettünk, míg néhány hete Yuval Noah Harari adott lapunknak interjút új könyve, a Nexus apropóján, ahol megvitattuk, szerinte miért sokkal nagyobb fenyegetés a mesterséges intelligencia eljövetele, mint a csónakban érkező afrikai bevándorlók.