A férfiak tudnak prosztata nélkül élni, de meddők
Óvatos becslések szerint Magyarországon a párok 15 százaléka nem éri el a célját. Ez jelenleg 100-150 ezer párt jelent, egyúttal legalább 300 ezerrel kevesebb gyermeket. Az, hogy „csak” 15 százalék a gyermeknemzésre biológiai okból képtelen párok száma, és nem magasabb, arra utal, hogy már ma is sok mindenre képes e területen az orvostudomány.
A férfiak esetében a meddőség mögött állhat veleszületett rendellenesség vagy hormonális probléma, de sok esetben a prosztatagyulladás hiúsítja meg a tervezett gyermekáldást.
Az 50 év alatti korosztályban a leggyakoribbnak számító urológiai probléma tüneteit a férfiak gyakran nem veszik komolyan, így a párok még csak nem is gyanakodnak rá. A leggyakoribb tünetei a tompa alhasi fájdalom, és átmeneti vizelési zavarok. A fájdalom helye és intenzitása gyakran változik, enyhébb és kellemetlenebb időszakok válthatják egymást. Pisiléskor vizelet lassan és nehezen indul meg, közben akadozhat. Ritkán kísérheti égő, csípő érzés vizelés során, a fájdalom kisugározhat időszakosan a herékbe vagy a péniszbe és fájdalmas lehet az ejakuláció.
A férfiak hajlamosak a fájdalmakat hosszabb távon figyelmen kívül hagyni. Amikor hosszabb próbálkozás után sem jön össze a baba, felmerülhet a gyanú, hogy a prosztatagyulladás gátolja őket a családalapításban. A spermiumok mozgékonyságában van szerepe a prosztata váladékának. Ha ebben baktériumok és gyulladásos vegyületek vannak a feladatát nem tudja ellátni.
Andrológus vagy urológus szakember a sperma vizsgálatával képes megállapítani, hogy pontosan miből fakad a meddőség.
Nincs ok a pánikra, hiszen a prosztatagyulladás gyógyszeresen kezelhető betegség. Általában baktérium okozza a gyulladást. Ennek leküzdésében segíthet az antibiotikumok, gyulladáscsökkentők és gyógynövényes terápiák kombinációja és az életmódváltoztatás.
Vény nélkül kapható orvostechnikai eszköz
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.