Legtöbbször azért, mert valamilyen részecske vagy egyéb anyag bejut az orrüregünkbe, és eléri a nyálkahártyánkat. Ennek az ingernek a hatására hisztamin termelődik, ami elkezdi irritálni az orrban található idegsejteket. Az erőteljes levegőkipréselésnek az orrüregen keresztül viszont ennél jóval több oka lehet.
Aki allergiás azért tüsszög, mert az orra receptorait a levegőben lévő allergiát kiváltó részecskék, mint például a pollenek, folyamatosan irritálják. Vagyis ezzel éppen az a gond, hogy egy tüsszentés után nincs vége a megpróbáltatásoknak, mivel a folyamat újraindul.
Betegségek esetén is megjelennek az orrunkban olyan részecskék, melyek irritációt okoznak, a szervezetünk pedig a tüsszentéssel próbálja ezeket eltávolítani.
Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat néhány embernél tüsszögés, de okozhatja akár parfüm is, sőt, a benu.hu-n megjelent cikk szerint egy vizsgálat kimutatta, hogy a lakosság 57 százaléka képes pusztán attól tüsszenteni, hogy a napba néz.
A lakásunk vagy munkahelyünk tisztasága ugyancsak befolyásolhatja tüsszögésünket. A gyakori szellőztetés, porszívózás segít abban, hogy tiszta legyen a környezetünk, ne kerüljön por vagy egyéb anyag az orrunkba. Magas páratartalom esetén penészgomba is felbukkanhat a lakásunkban, ezért, ha rendszeresen tüsszögünk, érdemes ellenőrizni a vizes helyiségeket, a szobanövényeket, a falra tolt szekrényeket, sarkokat, ablakokat.
Az allergiaközpont oldalán megjelent írás szerint még testmozgás is kiválthat tüsszögéses rohamot. Légúti allergiásoknál nagyobb eséllyel jelentkezik és rendszerint egyéb tünetek – orrfolyás, orrviszketés, orrdugulás – is együtt járnak vele.
Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszközök