Nem minden álmatlanság kiváltó oka a stressz, de a stresszes emberek közül sokan szenvedhetnek inszomniában. Az viszont jó hír, ha a stressz kezelésével az inszomniától is meg lehet szabadulni.
A stressz miatt nehezebben alszunk el, és az éjszakai nyugalmunkat is gyakori ébredések zavarják meg. Ez hatással van az alvásunk minőségére és a nappali tevékenységünkre egyaránt. Az alvás és az ébrenlét egyensúlyának felborulása, az ébren forgolódva töltött éjszakáktól való félelem állandósulása tovább fokozza a stresszt, és könnyen kialakulhat a tartós álmatlanság ördögi köre, amelyből segítség nélkül nagyon nehéz kitörni.
Mi az ok?
A legfontosabb, hogy kiderítsük, pontosan mi okozza az álmatlanságunkat. Fontos ilyenkor feltennünk magunknak néhány kérdést: mióta tart ez az állapot, volt-e valamilyen jelentős – magánéleti, vagy munkahelyi – változás az életünkben a panaszok megjelenése előtt, megváltoztak-e az alvási körülményeink, az életvitelünk.
Ha az inszomniánk állandó, lehet, hogy nem a stressz okozza. Ha viszont csak időnként tér vissza, érdemes megnézni, hogy melyek ezek az időpontok, és feljegyezni, hogy aznap különösen stresszesek voltunk-e.
És mi lehet a megoldás?
Több is van, de a legfontosabb, hogy teremtsük meg a jó alváshoz szükséges körülményeket. Adjunk magunknak kellő időt az alvásra való felkészülésre: ilyenkor lazuljunk el, már semmiképp ne dolgozzunk, lehetőleg a telefonunkat is tartsuk távol, az elalvás előtti órában pedig tévézés helyett érdemes inkább olvasni vagy zenét hallgatni.
A hálószobánkat tegyük minél komfortosabbá, megnyugtatóbbá, hiszen még a jó alvók számára sem közömbösek az alvás körülményei, az inszomniában szenvedőknek pedig különösen fontos, hogy a hálószoba valóban a nyugalom szigete legyen, ahol semmi zavaró tényező nem vonhatja el a figyelmét az alvásról.
Ezért érdemes a lehető leghívogatóbb légkört megteremteni a hálóban. Legyen minden nagyon kényelmes, rendezett és tiszta. A hálószobában csakis olyan tárgyakkal vegyük magunkat körül, amelyek a pihenést szolgálják. Száműzzük a tévét, és az összes többi elektromos kütyüt, a ruhaszárító állványt, a vasalódeszkát és az egyéb háztartási eszközöket csakúgy, mint a szobabiciklit, vagy más fitnesszgépet.