1. Maradj mozgásban!
Bár télen lustábbak vagyunk (és valljuk be, túl távoli a motiváció a bikinialak elérésére), közérzetünk javítása érdekében igenis fontos a sport, mivel boldogsághormont termel és a stresszt is csökkenti. A hideg miatt a beltéri mozgásformákat részesítsük előnyben. Ajánlom az úszást. Vannak már olyan uszodák, ahol 29°C-on tartják a medence vizét, így nem jéghideg vízbe kell beszállnod, hanem kellemes hőmérsékleten, fázás nélkül úszhatsz.
Sokan végeznek ülő munkát, ráadásul a hideg miatt még inkább a mozgásszegény életmód jellemző, ezért figyeljünk oda, hogy mozgassuk meg elgémberedett csontjainkat, izmainkat.
Érdemes azt a sportot beltérben továbbfolytatni, amit az ember a melegebb hónapokban, szabadtéren is végzett, azaz ami bevált. Például futás, spinning, torna.
2. Sétálj a friss levegőn!
Még akkor is, ha nem tűnik túl vonzónak a csípős hidegben sétálni, jót tesz a friss levegő. Ilyenkor hajlamosak vagyunk egész nap bent maradni a jó meleg szobában. De szükségünk van a friss oxigénre is. Ha teszel egy 15 perces sétálsz, máris jobb lesz.
3. Ne zárkózz be!
Találkozz a barátaiddal, szervezz programokat (pl. mozizás, közös főzés, kiállítás, színház, ha van hó, akkor pedig hóember építés, szánkózás, síelés). A korcsolyázás is jópofa program lehet és vannak ingyenes jégpályák is. Nézz utána.
Az elszigetelődés fokozhatja a rosszkedvet. Ellenben ha társaságban vagy, számos közös élményt szerezhetsz, amitől jó kedvre derülsz. Gyerünk, kezdd el már most szervezni!
4. Gondoskodj a fényről!
Leginkább a természetes napfény hiányzik nekünk télen. Figyeljünk arra, hogy otthonunkban és munkahelyünkön lehetőleg ablak mellett üljünk és ha besötétedik, legyen kellő megvilágítás. Én a meleg fényű izzókat ajánlom, annak jobb a hangulata.
Érdekességképpen írom, hogy lehet kapni olyan ébresztő órát, amely a beállított időpont előtt fél órával szépen fokozatosan egyre erősebb fényt bocsát ki, ezzel imitálva a napfelkeltét. Egyszóval ha van rá pénzünk, kímélő ébresztést is biztosíthatunk magunknak.
Pótolhatjuk a napfényt D-vitaminnal. Valamint hangulatosabbá tehetjük otthonunkat mécsesekkel, gyertyákkal, díszkivilágítással vagy akinek van, a kandalló fényével.
5. Tanulj a norvégoktól!
Kari Leibowitz, a Stanford Egyetem PHd-s növendéke nemrégiben Norvégiában végzett kutatást. Azt próbálta megérteni, hogy van az, hogy Norvégiában, ahol a téli hónapokban teljes a sötétség, azaz egyáltalán nem kel fel a nap, ott mégis összehasonlítva kevesebb a “téli depressziós.” Azt találta, hogy a norvégok pozitívabban gondolnak a télre, pozitív a hozzáállásuk a télhez. Van egy mondásuk: “Nincs rossz idő, csak nem megfelelő öltözék.”
6. Igyál forró italokat!
Igyál meleg italokat( forró teát, kakaót), egyél főtt ételt és biztosítsd otthonodban is a kellemes hőmérsékletet. A brit nemzeti egészségügyi szolgálat kutatása szerint ezzel felére tudod csökkenteni a levertségedet.
7. Étkezz megfelelően!
Az egészséges táplálkozás segít abban, hogy mentálisan és pszichésen egészséges maradj. Télen egyél forró leveseket, pl. húslevest, ami nemcsak felmelegít, hanem tápanyagokban is gazdag. Egyél a szezonra jellemző zöldségeket (fekete retek, sütőtök, cékla, zellergumó, lilakáposzta, stb) és biztosítsd a C-vitamin szükségletedet is gyümölcsökkel. Egy angol közmondás szerint: Minden nap egy alma, az orvost távol tartja. (An apple a day keeps the doctor away.)
Ha a fenti tippek nem segítenek, akkor valószínű komolyabb problémád van, ezért fordulj szakemberhez. Ha elakadásról van szó vagy motiválatlannak érzed magad, akkor egy coach segíthet.