Belföld

„Ráírta az ambulánslapomra, hogy hipochonder vagyok” – Zsolt évekig harcolt a helyes diagnózisért

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
Tóth Zsolt hat évvel ezelőtt vette észre, hogy a teste nem úgy működik, ahogy egy fitt, huszonéves fiatalénak kellene. Tünetei mögött egy ritka genetikai betegség áll, amit csak hosszú éveken át tartó klinikai vizsgálatok után diagnosztizáltak nála, miközben az egészségügyben és a magánéletében is elutasítással, hitetlenkedéssel kellett szembenéznie.

Első ránézésre senki nem mondaná meg Tóth Zsoltról, hogy komoly genetikai betegség nehezíti meg a mindennapjait. Ha nagyon sokáig figyeli az ember, talán kiszúrhatja, hogy gyakrabban támaszkodik meg, amikor leül vagy feláll. Ahogy leülünk egymással szemben a kávézóban, meglepően vidáman vág bele a súlyos történetébe.

A ma 29 éves grafikust 2024-ben diagnosztizálták Tay-Sachs-kórral, miután az egészségügyben öt éven keresztül kutakodtak a tüneteiért felelős probléma után. Ez az időszak minden szempontból megterhelő volt a számára, az a hullámvasút, amit a folyamatos bizonytalanság és aggódás okozott, szinte teljesen felemésztette Zsolt lelkierejét. Mivel a tünetei számos más betegség előjelei is lehettek volna, egymás után merültek fel a rosszabbnál rosszabb potenciális diagnózisok. Ezek azonban mind vakvágányra futottak, míg a kezelőorvosával együtt el nem érkeztek a Tay-Sachs-kórig, a probléma legvalószínűbb forrásáig. A géntesztek végül bebizonyították, hogy végre megtalálták a bajok eredőjét.

Ezeket az éveket nem könnyítette meg, hogy Zsolt tapasztalatai az egészségügyben sem voltak mindig pozitívak. Betegségtudata iránt sokáig kétkedéssel fordultak, a kezdeti vizsgálatok pedig nem szolgáltak elég bizonyítékkal, hogy mélyrehatóan foglalkozzanak a panaszaival. Önmagában már ez is sokakat eltántorított volna attól, hogy kitartsanak az igazuk mellett, azonban Zsolt nem állt meg addig, amíg meg nem kapta a diagnózisát. A betegségére egyelőre nincs gyógymód, ezért időt és energiát nem kímélve dolgozik azon, hogy a lehető legjobb életminőséget teremtse meg magának.

Varga Jennifer / 24.hu

Legfeljebb öt diagnosztizált beteg van az országban

A Tay-Sachs-kór egy rendkívül ritka, örökletes genetikai rendellenesség, amely az askenázi zsidóknál fordul elő a leggyakrabban. Zsíranyagcsere-zavar, aminek következtében az agyban és a gerincben túlzott mennyiségben felhalmozódnak a zsírszövetek, károsítva az idegsejteket. Fő tünetei a fizikai és szellemi képességek lassú hanyatlása, bizonyos variációinál pedig vakság, hallásvesztés, görcsrohamok és bénulás is része a prognózisnak, ami korai halállal végződik.

A kórnak három lehetséges variációja létezik, melyek közül kettő már fiatalkorban végez a beteggel. A Tay-Sachs-szindróma variációi közötti egyik meghatározó különbség, hogy más-más életkorban manifesztálódnak – minél korábban, annál súlyosabb lefolyású a betegség. A három variáció a csecsemőkori, serdülőkori, valamint a felnőttkori Tay-Sachs-kór.

  • Míg a csecsemőkori ötéves kor előtt,
  • a serdülőkori pedig húszéves kor előtt végez a beteggel,
  • addig a felnőttkori verzió lefolyása a tudomány jelenlegi állása szerint nem jósolható meg. Míg egyesek – minimális tünetekkel – teljes életet élhetnek akár a nyolcvanas éveikig is, mások akár már a negyvenes éveikben tolószékbe kerülhetnek.

Dr. Salamon András, az SZTE SZAKK Neurológiai Klinika adjunktusa megkeresésünkre elmondta, a Tay-Sachs-kórban szenvedő betegek mindössze 9 százaléka tartozik a késői kezdetű, felnőttkorban manifesztálódó kategóriába – Zsolt is ide sorolható. Az adjunktus tudomása szerint Magyarországon körülbelül kilenc felnőttkori Tay-Sachs beteg lehet, közülük viszont csak négyen-öten rendelkeznek diagnózissal.

A kutatások a felnőttkori Tay-Sachs-kór esetében hiányosak: nem tudni, pontosan mi befolyásolja a prognózis súlyosságát. Salamon András válasza alapján a kór természetes lefolyását követő obszervációs vizsgálatok mellett génterápiás klinikai vizsgálatok is zajlanak világszerte annak érdekében, hogy az orvostudomány több információt szerezzen a betegségről.

Egyértelmű kuratív kezelés nincs ebben a betegségben, többnyire tüneti szerekre vonatkozóan vannak tapasztalatok

– írta azt firtató kérdésünkre az adjunktus, hogy létezik-e ma célzott kezelés a Tay-Sachs-kórra. A betegség diagnosztizálását MR- és bizonyos enzimaktivitási vizsgálatokkal, valamint génpanelek elkészítésével végzik hazánkban.

Varga Jennifer / 24.hu

Valami nem stimmel

Zsolt az első tüneteket 2019-ben észlelte kondizás közben, mikor a személyi edzője megjegyezte, furcsa, hogy mennyire nehézkesen mennek neki az egyensúlyérzéket igénylő gyakorlatok. Kihívást jelentettek számára az olyan lábmozgást igénylő gyakorlatok is, mint például a guggolás vagy a kitörés. Közösen tanakodva akkor abban maradtak, hogy Zsolt megnézeti a belsőfülét, mert az tűnt a legkézenfekvőbb okozónak. Ezt a szálat hamar elvarrták: az első fül-orr-gégészeti vizsgálaton kiderült, nem ott keresendő a probléma.

A következő út a neurológiára vezetett, ahova Zsolt egy barátján keresztül tudott közeli időpontot kérni. A rendelőbe belépve felsorolta a tüneteit a doktornőnek, ám váratlan reakciót kapott.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik