Belföld

Ligeti Miklós: Rogán Antal ügye teljesen más, mint Vida Ildikóé

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
A Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója pikánsnak nevezte a helyzetet.

Ligeti Miklós emlékeztetett rá, hogy az USA egyik szövetségese olyan hivatalnokát tette szankciós listára, aki a titkosszolgálatokért is felel. A Népszavának a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója azt mondta: az máris látszik, hogy Rogán Antal esetében ez egy „teljes körű feketelista” nem olyan, mint a 2014-es, amikor az Egyesült Államok megtagadta a beutazást hat meg nem nevezett köztisztviselőtől, akik közül a kitiltást csak Vida Ildikó, a NAV akkori elnöke ismerte el.

A bő tíz évvel ezelőtti szankcióval ellentétben most zárolják az érintett USA-beli vagyonát, ez üzletkötési-kereskedelmi tilalmat is jelent, „az is szankcionálható, aki őt kiszolgálja, együttműködik vele”. Ligeti Miklós szerint kérdés, ebből minek szereznek érvényt az amerikaiak, mi lesz azokkal a magyar kormányzati szervekkel, lobbicsoportokkal, amelyek a miniszter alá tartoznak és az USA-ban tevékenykednek, ahogy az is kérdéses, Donald Trumpnak beiktatása után lesz-e lehetősége levetetni Rogán Antalt a listáról, hiszen kínos lehet azzal kezdenie ciklusát, ha átnyúl az ügyben  az államapparátus feje felett.

Egyébként sem biztos, hogy ezt meg tudja tenni, hiszen a Rogán Antalt terhelő bizonyítási kötelezettséget még ő sem törölheti el

– tehát a magyar miniszternek kell bizonyítania, hogy nem korrupt. Ligeti Miklós szerint feltűnő, hogy az amerikai fél azt követően lépett, hogy a kormány gyakorlatilag újraindította volna a 2013 és 2017 között virágzó, éppen Rogán Antalhoz kötődő letelepedési kötvénybizniszt, ezúttal az idegenrendészeti törvénybe csomagolva „vendégbefektetői vízumként”. Ez a mostani is főleg a vagyonos kínaiak betelepedését segítené elő, ami valószínűleg, a Kínával szemben kemény ellenállásáról ismert Donald Trumpnak sem kedvére való.

Szijjártó Péter egyébként már 2021-ben arról beszélt, hogy az USA élesíti a Magnitszkij-törvényt a következő évi magyar választásokra. A külügyminiszter akkor arról beszélt, hogy az Egyesült Államok – Orbán Viktor megbuktatására – a Magnitszkij-törvényt (Global Magnitsky Act) veti be, érzékelik az amerikai előkészületeket, de mindent elkövetnek, hogy ellensúlyozzák a lépést. A külügyminiszter most úgy értékelte a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szankciós listára helyezését, hogy az a bukott Biden-adminisztráció által Magyarországra küldött, innen azonban sikertelenül és dicstelenül távozó David Pressman nagykövet személyes bosszúja Rogán Antal ellen.

Ugyanakkor az Átlátszó a Wall Street Journallel közösen elkészített cikkében már 2019-ben arról írt, hogy Mészáros Lőrinc is hasonló szankciókra számíthatott volna, mint most Rogán Antal, aki egyébként már akkor is a szankciókat előkészítő kormányzati illetékesek látókörébe került, ahogy Tiborcz István, a miniszterelnök veje is.

Kapcsolódó
Rogán-ügy: Lánczi Tamás Bidenék nyomásgyakorlásáról írt
A Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke David Pressmant bírálta.   

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik