Orbán Viktor a fizetési határidő lejárta előtt levelet írt az Európai Bizottságnak (EB), amelyre a testület „záros határidőn belül válaszolni fog”. A Szabad Európa és a Népszava egyaránt arról ír, hogy a kormányfő levelét ugyan nem ismertették, de a brüsszeli reakciók alapján arra lehet következtetni, hogy a kormány továbbra sem fizetne, kivonná magát az EU menekültügyi szabályai alól.
A bizottság ugyanakkor egyértelművé tette, hogy egyetlen tagállamnak sincs joga megtagadni az Európai Bíróság által kiszabott bírság megfizetését, változtatni a bíróság által meghatározott feltételeken. A migráció terén az EU egyetlen tagállama sem háríthatja a problémát egy másikra, Magyarországnak biztosítania kell az uniós menekültügyi, visszatérési jogszabályok betartását.
A bizottságnak kötelessége kikényszeríteni az Európai Bíróság ítéletének végrehajtását. A Népszavának Ujvári Balázs szóvivő azt mondta: mivel az Orbán-kormány szeptember 17-ig nem fizette be a 200 millió eurós átalánybírságot, a pénzt elkezdték levonni a Magyarországnak járó fejlesztési forrásokból.
A Szabad Európa információi szerint Brüsszel kéthavonta küldi majd a számlát. A következő (a szeptember 14. és a november 14. közötti időszakra szóló) hatvanmillió eurós lehet, az Orbán-kormány így november közepéig körülbelül 150 millió eurós tartozást halmozhat fel, amit vélhetően további kohéziós politikai források elvonásával kasszíroznak be.
Az Európai Bíróság júniusban hozott jogerős döntést arról, hogy Magyarországnak egy egyszeri, 200 millió eurós (csaknem 80 milliárd forintos) bírságot kell fizetnie, illetve, ha nem teszi, napi 1 millió eurós plusz bírság terheli a menedékkérők befogadásával kapcsolatos korábbi ítélet végre nem hajtása miatt. A bírság tehát elkerülhető lett volna, ha a kormány eleget tesz az európai bíróság korábbi ítéletének, amely szerint a menedékkérelmek magyar befogadása és elbírása volt jogsértő. Hadházy Ákos szerint az Orbán-kormány a többszöri, tudatos jogsértésével a hűtlen kezelés bűntettét is megvalósította. Emlékeztetett rá, hogy 2007 óta külön törvény rögzíti, hogy Magyarország köteles az uniós jogot és az Európai Unió Bíróságának ítéleteit betartani, végrehajtani. Polt Péter legfőbb ügyész a független képviselő kérdését feljelentésként értékelte. Mindez egyébként előkerül a kormány legújabb nemzeti konzultációjában is, oly módon tálalva, hogy azért kell a napi egymillió eurós büntetést fizetni, mert nem nyitjuk meg határainkat a bevándorlók előtt.