Belföld

Rendezné a kórházban hagyott újszülöttek helyzetét a kormány

Balogh Zoltán / MTI
Balogh Zoltán / MTI
Négy miniszternek kell kidolgoznia a részletes szabályozást május végéig.

Megjelent a Magyar Közlönyben egy határozat, amelyben a gyermekközpontú és családbarát értékrend és szemlélet mellett elkötelezett kormány kijelölte, miként rendezné a kórházban hagyott újszülöttek helyzetét. A döntés lényege, hogy a gyermek születésekor az anya kérhetné adatai titkos kezelését.

Az Orbán Viktor által jegyzett döntés szerint Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszternek – Pintér Sándor belügyminiszterrel, az anyakönyvi ügyekért felelős Gulyás Gergellyel és Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel együttműködve – kell erről részletes javaslatot kidolgoznia.

Az új szabályozásban meg kell határozni, hogy

  • feltételek nélkül kérhesse gyermeke születésekor egy anya az egészségügyi intézményben, a kórház szülészeti osztályán (az inkubátorba helyezéshez hasonlóan) adatai titkos kezelését,
  • az adatai titkos kezelését kérő anya gyermeke ismeretlen szülőktől származó gyermeknek minősül,
  • ha gyermeke hathetes koráig az anya nem vonja vissza kérelmét, illetve az apa sem jelentkezik a gyermekért, akkor a gyermek örökbefogadhatóvá válik, a gyermek vérségi származás megismeréséhez fűződő joga csak a feltétlenül szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan korlátozható,
  • az apa alapvető jogait csak az Alaptörvényben foglaltaknak megfelelően lehet korlátozni.

Az új szabályozásnak egyebek mellett ki kell térnie az egészségügyi szolgáltató feladataira, az anonimitás kezelésére az anya és a gyermek további betegútjában, illetve a Gyermekeink védelmében nevű informatikai rendszer örökbefogadási alrendszerének fejlesztési feladataira.
A négy miniszternek a feladat elvégzésére a kormányfő 2024. május 31-ig adott időt.

Néhány éve már az LMP javasolta az anonim szülés, mint új jogintézmény bevezetését. Az ellenzéki párt a megszületett gyermeket szintén hat hét után tette volna örökbefogadhatóvá, azzal érvelt, hogy az eljárást sikerrel alkalmazza több ország. A nemzetközi példák alapján az anonim szüléssel csökkenhet a csecsemőgyilkosság, az abortusz, a várandós öngyilkosság, az eltitkolt terhesség.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik