Belföld

Külföldre szökhetett, elfogatóparancsot adtak ki KGBéla ellen

Kovács Tamás / MTI
Kovács Tamás / MTI
Európai és nemzetközi elfogatóparancsot bocsátott ki a Kúria által kémkedés és más bűncselekmények miatt jogerősen 5 év fegyházra ítélt Kovács Béla ellen a Budapest Környéki Törvényszék.

A volt jobbikos politikust, korábbi európai parlamenti képviselőt orosz kapcsolatai miatt KGBélaként is emlegették.

A törvényszék felidézte, hogy 2020. szeptember 24-én hirdettek elsőfokú ítéletet annak a négy vádlottnak az ügyében, akiket az EU intézményei elleni kémkedéssel és más bűncselekményekkel vádolt meg az ügyészség. A törvényszék akkor Kovácsot bűnösnek mondta ki társtettesként, folytatólagosan elkövetett költségvetési csalás és hamis magánokirat kétrendbeli felhasználása miatt, ezért őt másfél év felfüggesztett szabadságvesztésre és 600 ezer forint pénzbüntetésre ítélte.

A fellebbezések folytán másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla megváltoztatta a törvényszék ítéletét és a politikust immár bűnösnek mondta ki az Európai Unió intézményei elleni kémkedés előkészületében is.

A 2022. szeptember 27-én jogerőre emelkedett ítéletet a Kúria mint harmadfokú bíróság tovább súlyosította: 5 év fegyházat, illetve 10 év közügyektől eltiltást szabott ki.

A Budapest Környéki Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája 2022. november 22-én magyarországi elfogatóparancsot bocsátott ki, mivel Kovács határidőn belül nem kezdte meg jogerős büntetésének letöltését, és a rendőri elővezetése sem járt eredménnyel.

A rendelkezésre álló adatok alapján az elítélt feltehetően külföldön tartózkodik, ezért a Budapest Környéki Törvényszék kedden az EU tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló és a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről szóló törvények alapján a bűncselekmény tárgyi súlya miatt európai, illetve nemzetközi elfogatóparancsot bocsátott ki az elítélt büntetésének végrehajtása érdekében.

Amennyiben az elítéltet az EU-ban fogják el, az igazságügyi miniszter az európai elfogatóparancsot megküldi a végrehajtó tagállamnak. Más államban történő elfogás esetén a kiadatási kérelem előterjesztéséről a miniszter dönt, és erről a nemzetközi elfogatóparancsot kibocsátó bíróságot értesíti – közölte honlapján a törvényszék.

Kovácsról korábban olyan hírekre jártak, hogy Oroszországban kezdett új életét, az év elején ugyanakkor ügyvédje azt mondta, nem tudja, hol van. Azt megerősítette, hogy védence évekig élt Oroszországban, így van rá lehetősége, hogy ott akár hosszabb távon is letelepedjen, akár dolgozzon, és a kiadatástól sem kell tartania.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik