Nem fogadta Szijjártó Péter a brit, a német és a francia nagykövetet, amikor szóbeli diplomáciai jegyzéket (demars) akartak átadni neki, hogy megsürgessék Svédország és Finnország NATO-csatlakozásának ratifikációját – értesült a Szabad Európa. A portál több, egymástól független forrásból megerősített információja szerint év végén és a napokban is hiába próbáltak találkozni a diplomaták a külgazdasági és külügyminiszterrel.
A demars komoly figyelmeztetés, ebben az ügyben azt jelenti, hogy a diplomatákat küldő szövetségeseink kifogásolták az időhúzást, amellyel Magyarország utolsó uniós tagállamként mond igent a NATO-bővítésre a két skandináv állammal. A portálnak Mark Galeotti politikai elemző, Oroszország-szakértő azt mondta, ezzel a magyar kormány magának árt, olyan kormányokat is elidegenít hozzáállásával, melyek egyébként nem állnának feltétlenül Orbán Viktorral szemben.
A szakértő szerint a demars önmagában is
nagyon erős jelzés, főleg ha egyszerre több országtól érkezik,
különösen, ha azok szövetségesek. Ez nagyon komoly ügy. Nem átvenni azt mutatja, hogy
a magyar külügyminiszter homokba dugja a fejét a problémák láttán, és hogy a magyar kormánynak nincs megoldási javaslata egy vitás kérdésre.
A Szabad Európa a demarssal kapcsolatban kereste a külügyi tárcát, ahonnan még nem válaszoltak.
Közben ugyanakkor felkerült az Országgyűlés honlapjára Kövér László fideszes házelnök javaslata, amely szerint március elsején immár valóban elkezdik a tárgyalást Svédország és Finnország NATO-csatlakozásának ratifikációjáról. Mindkét törvényjaslatot tavaly július 14-én nyújtotta be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Szijjártó Péter.
Svédország és Finnország csatlakozási jegyzőkönyvét már július 5-én elfogadták Brüsszelben. Azóta a 30 NATO-tagállam parlamentjei közül csak a török és a magyar nem ültette még át saját jogrendjébe. A bővítéshez az összes tagállam jóváhagyása kell.