A novemberi 22,5 százalékról decemberben biztosan tovább emelkedett a magyar infláció, ugyanis a hónap elején törölte el a kormány az üzemanyagok árstopját. Az elemzők szerint ez önmagában 2-2,5 százalékponttal dobhatja meg az áremelkedési ütemet. Az egyetlen kérdés, hogy az év utolsó hónapjában átlépte-e a 25 százalékos lélektani határt a hazai infláció.
A Portfolio által megkérdezett szakértők szerint igen, ők átlagosan 25,8 százalékos inflációval számolnak.
Az elemzők szerint az árstop eltörlése mellett folytatódhatott az élelmiszerek intenzív drágulása. Isépy Tamás, a Századvég Konjunktúrakutató szakembere szerint a nemzetközi trendek mellett ebben a hazai élelmiszeripar termelékenységi és hatékonysági problémái és a volatilis forintárfolyam egyaránt jelentős szerepet játszanak. Virovácz Péter az ING elemzője úgy számol, hogy folytatódhatott az élelmiszerek áremelkedése, az éves drágulás ebben a termékkörben már meghaladhatta a 45 százalékot.
Az elemzők szerint a további emelkedés mellett a jó hír az,
Az ING elemzője szerint erre jó esetben januárban, rosszabb esetben márciusban kerülhet sor. Aláhúzza: 2023-al kapcsolatban nagy a bizonytalanság, azonban a fogyasztás drasztikus visszaesése esetén megtörhet a vállalatok árazási képessége, így a vártnál akár gyorsabban is elindulhatunk az egyszámjegyű inflációs mutató irányába.
Isépy úgy látja, hogy külső sokkok nélkül előreláthatóan lassulni kezd a hazai infláció, melyet a szigorú monetáris fellépés, a konszolidálódó nyersanyagárak, a konjunktúra lassulása és az ebből fakadó fogyasztás csökkenés is megtámogat.
Hozzáteszi:
Az infláció jövője szempontjából is fontos kérdés lehet a további árstopok sorsa, bár az elemzők szerint az élelmiszerek hatósági ára már jóval kisebb hatással van az inflációra, mint az üzemanyagoké volt.